YENİ ASIR

Ziraat ilaçları...


25 Haziran 2004

Bir süredir üreticinin, hayvancılıkla uğraşanların problemlerine değiniyorum. Özellikle veteriner hekimlerin kullandığı spot ilaçlar hakkında yazmış olduğum yazıya bir çok kesimden e-mail geldi.
İşte size aynı dertten yakınan bir okuyucu mektubu;
"Veteriner ve Ziraat ilaçları" başlıklı yazınızı okudum. Size ve yürekli veteriner arkadaşlara da teşekkür ederim. Ben bir kamu kuruluşunda yönetici vasfında çalışan ziraat mühendisiyim. Aynı dertler ziraat alanında da var. Ve denetimsizlikten dolayı
tehlikeli boyutlara yükselmiş durumda. Köylere atanan bazı ziraat mühendisleri, yani devletin memurlarından bazıları yazınızda yazılan gibi bazı spot firmalarla anlaşmış durumdalar. Köylüye, gereksiz ve fazla miktarda bu kalitesiz ve ne olduğu belli olmayan ilaçları öneriyorlar. Köylü soruyor, 'Bunun muadili yok mu?' diye... Ama arkadaşların yanıtı 'Hayır bu olacak mutlaka." Halbuki piyasada muadili olan daha kaliteli ve ucuz ilaçlar var.

SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE
Köylü devletin yetkilisinden çekindiği için mecburen bu ilaçları onların söylediği yerden alıyor. Tabi ürün zamanı sürekli şikayetleri oluyor ve zarara uğratılıyor. Bazı ziraat mühendisleri de ellerinde reçetelerle dolaşıp bu tip ilaçları köylüye pazarlıyor. Köylü de ucuz diye alıyor ama sonuç gene hüsran. Ürün miktarı düşük ve kalitesiz ürünler. Bu seyyar ziraat mühendisleri firma olmadıkları için de izleri yok oluyor.
Değinmek istediğim bir başka önemli konu daha var. Firma olmayan ve eline ilaçlama pompası alan ziraat mühendisleri veya veterinerler; ev, otel yemekhaneleri, fırınları spot ilaçlarla veya daha da kötüsü tarım ilaçlarıyla ilaçlıyorlar. Ucuza yaptırıyoruz diye de ilaçlatan işyerleri mutlu oluyor.

EKMEKTE DEE OLABİLİR
Ama örneğin bu tip ilaçlanan fırınlardan ekmek alan vatandaşlarımız una bulaşmış tarım ilaçlarını ister istemez bünyesine alıyor. Yemekhanelerde de durum böyle. İnsan sağlığı tehdit altında. İlaçların çoğu tarım ilaçları veya WHO bilgilerinde iç mekanda bile kullanımı olmayan etkili maddelerle yapılmış ilaçlar. İlacın etkili maddesi çok önemlidir. Her ilacın kullanım amacı, şekli farklıdır. Bilinçsizce uygulandığı takdirde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kanser riski... Sizden ricam yetkilileri uyandırmak. Çok önemli bir konu bence. Sayın Tarım ve Köy İşleri Bakanı'mıza da bu konuları iletirseniz mutlu olacağım. Saygılarımızla. Aysun Avcı"YENİ ASIR SİNEMA
Filmdeki Truva Atı Çanakkale'nin oluyor