YENİ ASIR

Zina ve imam nikahı


03 Eylül 2004

Günlerdir zina tartışması sürüp gidiyor. Zina nedir? Zina, evlilik birliği içinde eşlerden birinin, sadakat yükümlülüğüne aykırı davranak, başka kişiyle ilişki kurmasıdır.
Zina medeni kanunumuzda boşanma nedeni olarak görülüyor ve kusurlu eş açısından tazminat yükümlülüğü de getiriyordu, ta ki Anayasa Mahkemesi 1996'da erkeklerin, 1998'de de kadının zinasını suç sayan maddeyi oy çokluğu ile iptal edene kadar.
Hürriyet yazarı Yalçın Doğan araştırma yapmış. Türkiye'de nüfusun yüzde 7.1'inin resmi nikahı yokmuş. Yaklaşık beş milyon insan (kadın-erkek)zina halinde yaşıyor!..
1 milyon 330 bin 46 evli çiftin resmi nikahı yok!.. Yani bunlar imam nikahlı... Rakamlar 1998'de, devletin resmi kaynaklarından alınmış.

FİLTRE SİSTEMİ
Yıl 2004, rakamlarda ki artışı siz düşünün. Diğer taraftan herhalde zamanında "İslam dininde 4 kadın alınır" diyen Başbakanları'nın sözlerini düşündüklerinden, parti tabanında yaygın olan 'imam nikahı' uygulamasını kapsam dışına çıkarabilmek için formül arıyorlar. AKP'liler zinayı suç saymak için
"Anadolu'dan çok sayıda mektupla şikayet aldıklarını" söylüyorlar.
AKP, imam nikahlıları yargılanmaktan kurtarabilmek için, zinayı şikayete bağlı suç haline getirmek istiyor. Bu durumda, savcılıklar, resmi nikahlı eşin şikayetçi olmaması halinde zina suçu için doğrudan harekete geçemeyecek. AKP'nin filtre sistemine göre ayrıca eşlerden biri boşanma davası açar ya da mahkeme boşanma kararı verirse zina suçundan ayrıca ceza verilmeyecek.
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, "Bana verilen bilgiye göre, şikayete bağlı olma şartı olacak. Şikayet eden biri boşanma davası açmış ya da eşlerin mahkeme tarafından ayrılığına karar verilmiş ise suç oluşmayacak, ceza verilmeyecek. Yani mevcut duruma göre daha bir yumuşatılmış olacak" dedi.
Bu işte bir gariplik var. Ben işin içinden çıkamadım. AKP Hükümeti yine kaş yapayım derken göz çıkaracak görünüyor. Hiç böyle saçmalık görmedim. Bir şey ya suçtur, ya da değildir. Ne demek şikayet olursa suç, olmazsa değil? Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz.
Zina diye bir şey kaldı mı? Kadınlar haklarını artık sonuna kadar savunuyorlar. Konu eğer eşlerin birbirlerini aldatması ise herkes birbirini aldatıyor. Bunun kadını erkeği kalmadı ne yazık ki...

KADIN UYANMALI
Anadolu'daki kadın da artık uyansın, üstüne gelen imam nikahlı kumayı gitsin gerekli makamlara şikayet etsin. Zinayı kanun haline getirterek bir şeylere engel olacaklarını sanıyorlar. Asıl imam nikahına karşı koysunlar. "Bugün çamaşırı o değil, ben yıkadım" kavgasına girip, "yeni kanuna göre, şikayet ederim seni bak ha, tehdidiyle kocasını korkutmak hoşuna gidecekse" işte orasını bilemem....