YENİ ASIR

Zeytin ormanı olmaz mı?


13 Nisan 2005

Günlerdir gazetemizin manşetlerine konu olan zeytin savaşından haberiniz olmaması mümkün değil. Çünkü iyi niyetle başlayan bu girişim tam bir zeytin savaşına döndü. Her şey İzmirli Müteahhit Armağan Çağlayan'ın Urla-Çeşme arasına 37 bin 800 dönüm hazine arazisine 1 milyon zeytin dikmek istemesi ile başladı.
Hafta sonu Çeşme'ye giderken Urla-Çeşme arasındaki yola dikkat ettim. Neredeyse tek bir dikili ağaç yok ve son derece kurak. Aynı durum Çeşme için de geçerli. Çeşme'de de bitki örtüsü, yeşillik, ağaç namına bir şey göremezsiniz. Görüp görebileceğiniz tek ağaçlı bölge Alaçatı yolu, yeşillik olarak da evlerin bahçesindeki çimenler.

KOMPLO TEORİLERİ
İzmir'de her türlü yatırımın, gelişmenin baltalandığı gibi bu olayda baltalanmak isteniyor. TMMOB'ye bağlı 18 meslek odası çıkıp açıklama yapıyor, zeytin ağaçlarına karşı çıkıyor, bu girişimci ruha şiddetle tepki gösteriyorlar. Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer "Tüm bunların altında devletten bedava arazi kapma düşüncesi yattığını, bu iş adamlarının daha sonra kendilerine uygun bir yasa çıktığı taktirde altında altın madeni var diyerek ağaçları sökeceklerini tahmin ettiğini söylüyor. Yani tahmin ediyor, tabi daha farklı komplo teorileri de üretilebilir. TEMA Vakfı İzmir İl Yönetcisi Alaettin Hacımüezzin de "zeytin bir meyvedir. Zeytinin ormanı olmaz, daha önce aralarında zeytin alanlarının da bulunduğu alanlar yapılaşmaya açıldı. Aynı olayları bir daha, bir daha yaşayalım istemiyorum" açıklaması yapmış. Zeytinin neden ormanı olmasın? Ağaç ağaçtır... Zeytin ağacı dikmek isteyen girişimcilere karşı çıkanların havalar güzelleşmişken bir kez daha Urla-Çeşme arasındaki kurak ve sevimsiz yola, tepelere alıcı gözüyle bakmalarını tavsiye ederim.

Kabahatini taksitlendir...
Çok şükür kredi kartı ile gıda ve akaryakıtta taksit kaldırıldı. Artık yediğimizi, içtiğimizi peşin peşin ödeyeceğiz. Yediğim ve vücudumdan 24 saat geçmeden çıkan domatesi 4 ayda ödemek kadar saçma bir şey olamaz. Fakat şimdi de kabahatini taksitlendirme faslı çıktı. TBMM'den geçen Kabahatler Yasası'na göre "param yok" derseniz cezanızı 5 taksitte ödeyebileceksiniz.
"Kabahatler Yasası"ndan haberiniz yok mu? Sizleri hemen aydınlatayım. Artık yola çöp atmak, tükürmek,
kapalı yerlerde sigara içmek, sarhoş olup nara atmak, gürültü yapmak, dilencilik, kumar, başkalarına rahatsızlık vermek yasaaak.!
Tüm bu kabahatler için 50 YTL'den başlayan cezalar var. Bu cezaları zabıta ve polisler kesecek. Ancak yasaya göre "param yok" derseniz ceza 5 takside bölünebilecek. Yani sarhoş olup attığın naranın bedelini ya peşin, ya da 5 taksitte ödeyeceksin.
YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.