YENİ ASIR

YTP Konak için neler düşünüyor?


20 Mart 2004

Yeni Türkiye Partisi Konak Belediye Başkan adayı Selim Yegen, "İzmirli'yi İzmirli yapan özelliklerinin başında özgürlüğe ve demokrasiye olan sarsılmaz inancı gelir. Bu nedenledir ki, Türkiye'deki tüm demokratik hareketler İzmir'den başlamıştır. Bunu unutarak, İzmir'i karanlığa doğru sürüklemeye çalışanlar, İzmirli'ye aba altından sopa gösteren bir bakanın arkasına sığınarak oy almaya çalışanlar, bunun pek de kolay olmadığını ve silahlarının geri tepeceğini 29 Mart sabahında göreceklerdir" dedi.
Çalışmalarını ikiye ayırıp, çözümü buna göre oluşturmayı planladıklarını söyleyen Yegen sözlerine şöyle devam etti;
"Birinci konu varoşlarda yaşayan vatandaşımızın insan onuruna yakışır bir şekilde yaşaması için gerekli alt yapı, ulaşım, eğitim ve sağlık sorunlarının çözülmesi şarttır. Bu nedenle, göreve gelir gelmez, planlayacağımız ilk işlerden birisi her semte en azından bir sağlık ocağı, kreş, park, semt tiyatrosu, açmak olacaktır. Yolları çamurdan kurtarmak olacaktır. Bunların dışında, el becerisine dayalı üretime yönelik kurslar düzenleyecek halk eğitim merkezleri ve halktan halka satış merkezleri açmayı planlıyoruz.

KENT KİMLİĞİ
İkinci konu ise; kentin kimliğini tam olarak ortaya koyup, bir Avrupa kenti olmasını sağlamaktır. Yabancı turist İzmir'e gelmemektedir. Havaalanından alınan turist kente girmeden, Kuşadası, Çeşme, Foça'ya gitmekte, kentte bir saatini bile geçirmemektedir. Yabancı turisti ve işadamını İzmir'e çekecek ve esnafımıza döviz bırakmasını sağlayacak cazibe merkezleri yaratmak en büyük hedeflerimizden birisidir. Bunlardan biri olarak, Konak ilçemizin merkezinde 5000 kişilik bir kongre merkezi planlıyoruz. Bunun için sihirbaz olmaya gerek yok. Ben işadamıyım, kongre ve eğlence merkezleri kurabilecek yerli ve yabancı şirketlerle şimdiden temas halindeyiz. Proje hazırlayıp, arsayı da vermek yetmiyor. Yatırımcının önünü de açmak lazım, yatırımcıyı çağırıp, daha sonra önüne yüzlerce engel koymak yanlış. Biz, proje onayından, açılışa kadar oluşabilecek tüm engelleri ortadan kaldırdıktan sonra yatırımcıya 'Buyurun, gelin' diyeceğiz. İşte, Basmane'deki İzmir Ticaret Merkezi bunun en belirgin örneği. İzmir'in bir liman kenti olduğu unutulmamalıdır. İzmir Limanı'ndan yapılan ihracatın arttırılması, daha ziyade sanayicinin ve ihracatçının, ihracatı teşvik etmek de hükümetin görevidir. Seçmen beni Konak Belediye Başkanı seçerse, 29 Mart sabahı ilk işim, Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve Seyahat Acenteleri Birliği yöneticileriyle toplanıp, yabancı turistin kentimize deniz yoluyla getirilmesi için gerekli çalışmalara başlamak olacaktır.

DESTEKLİYORUZ
Biz, bütünleşme için üzerimize düşeni yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok iyi bir adayımız olmasına rağmen, aday göstermedik. Yaptığı icraata bakıldığında, sevabı günahından çok olan Ahmet Piriştina'yı destekleme kararı aldık. Bunu da yaparken hiçbir pazarlığa da girmedik. Fakat, bilinçli ve sosyal demokrat seçmenden bu özverimizi değerlendirmesini, Konak'ta ve diğer ilçelerde YTP adaylarını desteklemesini bekliyoruz. "