YENİ ASIR

Yine durumu abartıyoruz


06 Eylül 2004

Hangi anne çoçukları içinden seçim yapıp "Bu ölsün" diyebilir. Rusya'daki olayda Çeçen teröristler anneleri yaşamlarının en korkunç kararını vermeye mecbur ettiler. Çünkü teröristler, "Sadece bir çocuğunuzu götürebilirsiniz. Diğeri bizimle kalacak. Seçim yapın" demişti.
Anetta Doğan, bu seçimi yapan rehinelerden biriydi. Türk vatandaşı Seyfi Doğan'ın eşi olan Anetta, 1 yaşındaki kızı Milena'yı yanına alarak çıktı.
9 yaşındaki Alana'yı ise bırakmak zorunda kaldı.

YENİ SOPHİ'LER
Rusya'daki çocukların rehin alınma olayında, bence basın ve televizyon kanalları bu konunun üstüne gereksiz olarak fazla gittiler.
Olay zaten dramatik. Eğer yaşasaydı, annesi tarafından geride rehin bırakılmak zorunda kalan Anetta'nın aklında yoksa bile, daha sonra olayın haber kanallarında tekrar tekrar gösterilmesi, konu hakkında bu kadar çok yazılıp çizilmesinden dolayı rahatsızlık duyacak ve yavaş yavaş kurup annesine düşman olacak. Bu konu o kadar hassas bir konu ki, biraz daha duyarlı olup, haber yapmış olmak için yapmayıp, olayları başka cepheden değerlendirmekte fayda var. Şimdi, bakın konu üzerine yine kaç film çekilip, senaryolar yazılacak. Olaya önce Hollywood el atar, sonra da bizimkiler benzerlerini çekerler. Yani çocuk artık istese de unutmasına izin verilmez.
Sophie'nin Seçimi filmini çoğumuz hatırlarız. O filmde Meryl Streep, trajik geçmişinin izlerinden kurtulamayan genç bir kadını oynuyordu. Bozuk psikolojisinin ardında yatan gerçek ise; Toplama kampında Naziler akıl almaz bir seçim yapmasını istemişti ondan; iki çocuğundan biri ölecek diğeri yaşayacaktı. Ve hangisinin yaşayacağına anneleri karar verecekti. Sophie işte bu seçimi yapmıştı. Şimdi yeni Sophie'ler doğacak.

DOĞA KANUNU
Anne 'küçüğü' seçerek doğa kanununa uyuyor. Doç. Dr. Arif Verimli (Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi eski Başhekimi) bakın konu hakkında ne demiş: "Alana'nın annesi içgüdülerine ve doğa kanunlarına göre davranmış ve küçük yavrusunu yanına almış. Çünkü küçük her zaman korumaya daha muhtaç. Onun annesiz yaşayabileceği süre daha kısa... Bu yüzden anneler doğal bir refleksle bu durumda küçük çocuklarını kurtarmayı seçebilirler.
Böyle bir olayda annenin ve geride bırakılan çocuğun profesyonel destek alması gerekir. Anne yaptığı zor seçimin suçluluk duygusunu ömrü boyunca çekecektir. Büyük olan, bırakılan çocuk ise için için annesine karşı bir öfke besleyebilir. Ama oradaki şartları değerlendirebilecek bir yaştaysa annesini anlayabilir ve bu travmayı atlatır."
Bir an ben olsam ne yapardım diye düşündüm. Sanrım her iki çocuğumla orada kalmayı tercih ederdim Ya hep, ya hiç...