YENİ ASIR

Yeni evleneceklere kredi


13 Haziran 2005

AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan, ihtiyacı olduğu tespit edilen yeni evlenecek çiftlere kredi verilmesini öngören yasa teklifi hazırlamış.
Bugüne kadar hazırlanmış olan yasa tekliflerinden herhalde en hayırlı olanlarından biri bu olsa gerek.
Bugün evlenecek olan gençlerin kara kara düşündüklerini, hatta ev kuramadıkları için evlenemediklerini düşünürsek bu kredi onlara ilaç gibi gelecektir.
Kredi alanlar borcunu, kredi aldığı tarihten itibaren bir yıl sonra başlamak üzere, 36 aylık eşit taksitlerle ödemek zorunda kalacaklarmış. Yalnız bu kredinin bir sakıncası var. Boşanan, borcunu erken ödemek zorunda kalacak. Yani borcunuz bityene kadar mümkün olduğu kadar iyi geçinmeye bakın.
"Ancak, kredi alanın kusurunun ağırlıklı olması sebebiyle boşanma halinde, kredi alan, boşanma tarihinden itibaren bir yıl içinde eşit taksitler halinde borcunu ödemek mecburiyetinde olacakmış."
Yani suçlu olma halinde krediyi kadın alırsa kadın,
erkek alırsa erkek geri ödeyecekmiş. Teklifte, borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerden birinci defada kalan borcun yarısını, tekrarında ise tamamının geri ödenmesi talep edilecekmiş.

KREDİ KARTIYLA DÖVİZ
Sayıları 2001'den sonra 1200'den 846'ya kadar düşen döviz büroları kredi kartıyla döviz satacakmış. Hatta kartla dövize taksit de yapacaklar. Taksit taksit derken dövizin bile taksitlisine sahip olacağız. İnen, çıkan kurlarla, kredi kartı faizleriyle kar mı, zarar
mı ederiz orası tartışmaya açık...
En iyisi kazandığımız Bonus'larla döviz almak olur herhalde...
"Acil çare bulmazsanız bir sene içinde çoğumuz kepenk kapatırız" diyen Döviz Büroları Derneği, Hazine Müsteşarlığı'nın kapısını çalıp "Bize kredi kartıyla döviz satış izni verin" talebinde bulunmuşlar. Temmuz başında kredi kartıyla döviz satışına başlanacakmış.

YTL'YE GEÇTİK
Vatan Gazetesi'nde okuduğum habere göre Döviz Büroları Derneği Başkanı Seyran Çakmakçı; "1994-2001 döneminde çok iyi paralar kazandık. Günde 40-50 bin dolar kazanç sağlayan büro biliyorum. Ama şimdi gün boyunca sadece 20-30 bin dolar işlem gerçekleştiren bürolar var. Maaşını alan, 50-100 dolar da olsa bize gelip döviz alıyordu. Şimdi bunlar yok. İnsanlar gidip kredi kartı borcu ödüyor. Yatırıma dövizden iyice uzaklaştı.
Bu sözler daha önce de söylendi ama bu kez gerçekten farklı. Kemikleşmiş döviz yatırımcısı çözüldü. Zaten biz bile paramızın önemli bir bölümünü dövizden çekip YTL'ye geçirdik" diyor.
Çakmakçı ayrıca kredi kartıyla satışta olduğu gibi altın ticareti konusunda da olumlu cevap aldıklarını söylemiş. Böylece yapılacak düzenlemeyle döviz büroları da kuyumcular gibi altın alım satımıyla uğraşabilecekmiş.