YENİ ASIR

Yaşamı ertelemeyin


14 Mart 2005

Bir düşünün, sonra yaparım diye ertelediğiniz kimbilir ne kadar çok olay vardır. Geçtiğimiz hafta aldığım bir telefon beni uzun uzun düşünmeye itti. Hayatımda ertelediğim bir çok olayı düşündüm. Ya yarın başıma bir şey gelirse, keşke yapsaydım, etseydim diye dövünmenin ne anlamı olacak? Her şeyden önce sağlığımızın kıymetini bilmeli, elimiz ayağımız tutuyorken yapmak istediğimiz şeyleri mümkün olduğunca ertelememeli ve hayata geçirmeliyiz. Neler mi? Bilmem, benimkiler farklı, sizinkiler farklıdır. Örneğin yaptığım telefon konuşmasından sonra uzun zamandır görmek isteyip göremediğim bir arkadaşımı aradım.Karar alıp da uygulayamadığım bir çok konuyu yaşama geçirmeye başladım.Bunlar gibi basit,ama alt alta topladığınızda oldukça yekün tutan olaylar...

ÖNCE SAĞLIK
Geçenlerde çok sevdiğim en son geçtiğimiz bayramda beraber olduğum arkadaşım Afyon'dan aradı. Ayrı şehirlerde otursak da her tatil fırsatında bir araya gelir,çoluk çocuk eğleniriz. İkimizin de birer oğlu var. Benimki 14, onunki 16 yaşında. Zuhal bir yıl önce mide kanserine yakalanmıştı. Radyoterapi, kemoterapi derken bir yılı ve hastalığı atlatmış olarak ilk kez bayramda Foça'daki yazlık evlerine gelmişlerdi. Sağlığı, neşesi en önemlisi morali yerindeydi. Bol bol gezdik, balığımızı yedik, evde soba üstünde kestane pişirip,scrabble oynadık. Bu arada çocuklarda hasret giderdiler. Bayram tatilimiz sorunsuz ve huzur içinde birarada geçti,gitti.
Telefon çaldığında Zuhal'in her zamanki neşeli sesini duyunca sevindim. Hasret giderme faslından sonra bir sessizlik oldu. Bir an sesinin titrediğini hissettim ve ; 'seni neden aradım biliyormusun?' dedi.'Sakın canını hiç bir şeye sıkma. İnsanın sağlığından önemli hiçbir şey yok. Sağlığının kıymetini bil. Bana anlatıp da sıkıldığın şeylerin hepsini at kafandan, bak sonra vücudunun herhangi bir yerinden çıkıyor. Ben şu an hastenedeyim. İki gün önce yeniden ameliyat oldum. Kanser yumurtalığıma sıçramış. Tüm rahim alındı. Yeniden sil baştan tedaviye başlıyoruz. Üzülmeyesin diye sana ben haber vermek istedim' dedi.
Hayatımda çok az telefonda kitlendiğim,donup kaldığım an olmuştur.Bu da o anlardan biriydi.Hala olayın şaşkınlığı içindeyim.Bayramda ne kadar mutluyduk,ne kadar sağlıklıydı 'Ah,Foça'yı ne çok özlemişim.Bu yaz daha sık gelelim,eve tadilat sokalım' diyordu.

DERS ALINMALI
Zuhal azmi ve iyi niyetiyle bugünleri de atlatır.Ama bu olay en azından bana ders oldu.Yaşamı ertelememeye,Zuhal'in öğüdünü tutmaya karar verdim.Önce sağlığımın kıymetini bileceğim,sonra ne kadar çok luzumsuz şeylere üzülüp dert ettiğimin bir listesini yapacağım.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.