YENİ ASIR

Vitrinde olmayı sevmeyen bir il başkanı


02 Mart 2005

AKP İl Başkanı Ali Aşlık'tan bahsediyorum. Zaten en çok eleştiriyi de karizmatik olmamasından, ortalıkta boy göstermemesinden almıyor mu? Eh ne de olsa iktidar partisinin, hem de İzmir gibi bir şehirde İl Başkanı. Koltuğunda gözü olanın fazla olması kadar normal bir şey olamaz. Alışıldığı üzere ne yapmalı? Bölge gazetelerine Başbakan gibi açıklamalarda bulunmalı,
kendini iktidarın sesi olarak lanse etmeli ve ahkam kesmeli... Beklenen bu değil mi? Evet... Ama Aşlık mütevazı kişiliğinden ödün vermeden görevini yapmaya çalışıyor.
Pazartesi günü ilk kez AKP İl Binası'nı ve İl Başkanı Ali Aşlık'ı ziyaret ettim. Öncelikle dikkatimi çeken, binadan girdiğim an beni karşılayan başı açık, son derece modern giyimli sekreter bayan oldu. Daha sonra çayı getiren ve görevli olduğu belli olan diğer modern giyimli bayanlar dikkatimi çekti.

BAYANLARIN BAŞI AÇIK
Kendimi başı örtülü bayanlar göreceğime o kadar inandırmıştım ki, şaşkınlığımı gizlemeyerek,Aşlık'a "İyi de burada çalışan tüm bayanların başı açık " dedim.
Aşlık; "Tabi başları açık. Bizim kim olduğumuzu ve ne olduğumuzu anlayanlar zaten müdavimiz oluyorlar" diyerek bu konuda kendi düşüncelerini de vurguladı.
Sohbetimiz esnasında Aşlık'tan hem siyasetten beklentileri, hem de hükümet ile ilgili özeleştiri yapmasını rica ettim.
Bakın Aşlık neler anlattı; "Biz millet olarak vermeden almaya alışmışız. Ne yazık ki, böyle bir anlayış oluşmuş. Türkiye'de artık kalıcı çözümlere gidilmeli. Bunun için vatandaşın da maddi, manevi bir şeyler yapması lazım. Türkiye'de siyaset sağlıklı bir zemine oturtulamazsa siyasi zemin kaygan hale gelir. Bunun için parti kültürleri oluşmalı. Demokrasinin kesintiye uğramaması lazım. Bir partide siyaset yapan kişinin öncelikle o partinin programını, tüzüğünü iyice öğrenmesi gerekir. İktidarlar değişse de hırsızlar ne yazık ki değişmiyor. Benim doğrularım partinin misyonuyla uyuşan doğrular. Kendisi için siyasi hedef seçenlerin başarıya ulaşması zor. Ben şu an sadece görevimi yapıyorum."

HÜKÜMETE GELİNCE...
Söz hükümet ve Başbakan'a gelince Aşlık; "Hükümetin hızına bürokrasi ve teşkilatlar ayak uydurabilmiş değil. Zaman zaman bazı bakanlarda hıza uyum sorunu yaşıyorlar. Örneğin SSK olayı bürokrasinin hükümete oyunu oldu. Bu birleşmenin olacağı aylar öncesinden belliydi. Ankara bürokrasisi yetkilerin yerele kaymasına ayak uyduramıyor. Başbakan'ımıza gelince kendisi Balık Burcu. Ani duygusal çıkışlarının,
tepkilerinin sebebi burcundan kaynaklanıyor. Onun dışında tüm olaylara hakim...
Ali Aşlık'la sohbetimiz bitip kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğumda neden alışılmış siyasetçi kavramından uzak bir davranış içinde olduğunu daha iyi anladım. Siyasi arenada Aşlık gibi mütevazı insanlara ihtiyaç var...

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.