YENİ ASIR

Uyuşturucu haftası


02 Ekim 2004

Geçtiğimiz haftalarda günlerce uyuşturucu konusunda gençleri ve aileleri uyaran yazılar yazmıştım. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, TBMM Başkanlığı'na her yıl ekim ayının ilk haftasının Uyuşturucu ile Mücadele ve Eğitim Haftası olması hakkında kanun teklifi vermiş. Kanun teklifinde Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları'nın hazırlayacağı programlar dahilinde, ilköğretim 6,7 ve 8'inci sınıflar ile, lise ve dengi okullarda, uyuşturucunun zararları hakkında, sesli ve görüntülü dersler verilmesini, ulusal yayın yapan TV kanallarında her gün 20 dakikadan az olmamak üzere eğitim programları yayınlanmasını öngörmüş.
Aslında uyuşturucu ile mücadeleyi belirli günlerle sınırlamamak gerek, ama Sayın Ersin'in de öngördüğü gibi özellikle yılın bir haftasında yoğun program dahilinde kampanya yapılmasının da mutlak faydası olacaktır.

Okuyucu mektupları
Okuyucularımızdan gerek telefonla, gerek faks veya e-mail yoluyla, şikayet veya yazılarla ilgili yorumları içeren o kadar çok mektup geliyor ki, burada hepsine yer vermek mümkün olmuyor. Ama elimden geldiği kadar telefonlara, şikayetlere, bana ulaşmaya çalışan herkese köşemden yanıt veya yer vermeye çalışıyorum. İlginize teşekkür ederim... İşte bir tanesi:
Ben Cennetçeşme'de oturan Arif Yılmazer isminde bir gencim. Cennetçeşme nerede nasıl bir yer biliyor musunuz? Dur tahmin edeyim; eh yerini tahmin eder gibisiniz. Peki neden birçok İzmirli Cennetçeşme'yi bilmiyor? Çünkü; Cennetçeşme öksüz çocuk gibi bir kenara atılmış durumda.
Gerçi tamam Olimpiyat Köyü Cennetçeşme'de kuruluyor ama insanlar onu Uzundere eteklerinde diye biliyor. Çünkü belediye bunu böyle duyuruyor. Aydın-Çeşme otoyolunun Cennetçeşme'de çıkışı olabilir ama levhalarda Limontepe yazıyor.
Merak ediyorum acaba belediye (Konak ve Büyük şehir)Cennetçeşme ve Cennetçeşmeli'den utanıyor mu? Otobüslerin isimleri bile Yurtoğlu olarak değişti. Mahallede çocukların oynaması için bir park bile yok. Gençler okulların bahçelerinde futbol oynuyorlar. İşin kısacası orada bir Cennetçeşme var ormanla içiçe, otoyol kapının ağzında, Olimpiyat Köyü elini uzatsan değecek uzaklıkta, ama kimse bunun farkında değil. Cennetçeşmeli, belediyelere küs. Bu konuda bize yardımcı olacağınızı umuyorum.
Çok teşekkür ediyorum.

Serdar Turgut'a acil şifalar
Akşam'ın yeni Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut, gazetede görevine başladığı ilk gün, hipertansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi. Müşahade altında tutulan Turgut'un durumu ben bu satırları yazarken iyiye gidiyordu. Serdar Turgut yazılarını severek büyük bir zevkle okuduğum son derece değerli bir gazetecidir. Bir an önce iyileşip bizi o güzel yazılarından mahrum etmemesini diliyorum...