YENİ ASIR

Unutulur mu?


04 Ağustos 2004

Günlerdir hayat kadınlarıyla seks yaparken kameraya alınan ve şantaja uğrayan Tamer Karadağlı ile eşi Arzu Balkan hakkında yazıp çizdik. Her şeyden önce "Çocuklar Duymasın" dizisinin yapımcısı Birol Güven'in uyguladığı çifte standarda isyan ettik. Pınar'ı dışlarken, Karadağlı'ya gösterdiği hoşgörüye isyan ettik.
Fakat benim için bardağı taşıran Hülya Avşar'ın bir bilen gibi ortaya çıkıp öğüt vermesi oldu. Konu hakkında uzman kesilen Hülya Hanım Arzu Balkan'a beklemesini önermiş.

HAFIZASIZ TOPLUM
Bakın ne demiş; "Biz hafızasız toplumuz. Bakın 20 gün sonra her şey unutulacak. Tamer Karadağlı'nın yaptığı değil ismi ortada kalacak. Ben olsam kendime 4 ay süre verirdim. Dört ay sonra sevginin bitip bitmediğine bakacak, hala seviyorsa yoluna devam edecek. Doğru karar vermek için kesinlikle dört aya ihtiyaç var." Şunu sormak istiyorum, "Unutulur, yaptığı değil adı kalır" demek, "Reklamın iyisi kötüsü olmaz, ismi bu olaydan sonra daha çok hafızalara kazınacak" mı demek oluyor? Hülya Avşar'ın yaşam şekli, neyi unutup neyi unutmadığı beni ilgilendirmez ama kendi adına konuşsun.
Benim düşüncemi sorarsanız hiçbir kadın yapılan ihaneti Avşar'ın dediği gibi 4 ayda unutmaz. Hele belli bir yaşam standardı içindeyse, kendi ayakları üzerinde duruyorsa, unutmamalı da... Eğer unutmuş görünenler varsa, eşlerinin yaptığı ihanetlere göz yumuyorlarsa bunlar kendilerine başka çıkış yolu bulamamış olanlardır. Onlarınki çaresizlikten boyun eğmedir, unutma değil. İçlerindeki yara mutlaka her gün kanıyordur, hele bir de bir şey yapamamanın acısı buna eklenince hayat onlar için daha da mutsuz hale geliyordur. Bir erkeği bir kez affedebilirsin. Buna saygı duyarım, ortada bir evlilik kurumu, çoluk çocuk vardır. Ama aynı insan affedilmenin verdiği güvenceyle aynı haltı yemeğe devam ediyorsa, oturup ciddi bir karar vermek gerekiyor.

KARAR VERMELİ
Olayı erkek tarafından ele alalım; "Bu kadın beni bir kere affetti. Nasılsa ikinciyi de allem eder, kallem eder affettiririm, sonrası Allah kerim..."
Kadın tarafından bakarsanız; "Birinciyi yuvamı düşünerek affettim. Bunu da affedersem devamı gelir mi? Peki, hep bu korkuyla mı yaşayacağım? Sanırım bu sefer de görmezlikten gelmeliyim. Devamı gelirse ne yapalım, yaşam şeklimiz bu derim, tadımızı kaçırmam, görmezlikten gelirim. Nasılsa dönüp dolaşıp evimize geliyor."
Nasıl? Burada alan da, satan da memnun. Ya bu kararı alacak, deveyi bu şekilde güdeceksiniz ya da birinci veya ikinci af dileme faslından sonra bu diyardan gideceksiniz. Karar da, yaşam da sizin... Ama unutulur mu diye sorarsanız, kadınlar asla unutmaz...