YENİ ASIR

Üniversiteye bina sözü verdi


26 Mart 2004

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Piriştina çekimi İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Siyaset Meydanı programında Ali Kırca'nın konuğu oldu. Piriştina, Ali Kırca'nın ve Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.
AKP'nin 28 Mart yerel seçimlerinde özellikle İzmir'e yüklenmesi konusunda Piriştina genel siyasete fazla girmemeye çalışarak, "AKP kendine haksızlık ediyor. Biz uyumlu çalışma içindeyiz. 'Adayımız seçilmez Piriştina seçilse de hizmet veririz. Fakat bizim adayımız bize ne zaman istese ulaşır. Gece üçte de arayabilir' diyorlar. Ne yapalım biz de sabah dokuzda ararız. Alacağımız hizmeti dokuzdan sonra arar alırız. Zaten gece üçte aramak zorunda kalmışsak mutlak bir heyelan veya deprem falan olmuştur.Yerel seçimleri AKP ülke geneline yansıtıyor. Ankara, İstanbul'u aldık, İzmir'i de alırız gibi... Bu durumda ayrımcılık yapılmamalı. Maliye Bakanı Unakıtan'ın İzmir'de söylediklerinin ne anlama geldiğini bilemiyorum. Ama sözleri kendi içinde bile çelişiyor"şeklinde yorumladı.

ÖĞRENCİYE İNDİRİM
Muhalefet partileri tarafından en çok konu edilen ulaşım sorunu ve metronun neden Üçyol'a kadar gelip de Üçkuyular'a kadar gelmediği sorularına ise Piriştina, " Metro projesi Cumhuriyet tarihinin en verimli projesi. Biz banliyö hattını metroya bağlamayı düşünüyoruz. Böylece 550-600 bin yolcu taşıyabiliriz. Şu an 70-80 bin yolcu taşıyabiliyoruz. Üçyol ve Üçkuyular hattı tamamlanırsa çok rahatlarız.Fakat Üçkuyular probleminin muhatabı ben değilim. Ben son gelen başkan olarak daha önceki başkanların başlattığı projenin son bölümünü bitirdim. Benim bu dönemde yapacağım metroyu uzatmayıp banliyöye bağlamak olacak. Ulaşım konusunda ise çok büyük bir rahatlama var. 65 yaş ücretsiz ulaşım kartını biz 60 yaşa çektik. 5 yıldır uyguluyoruz. Bu dönemde 600 bin lira olan ulaşım bedeli öğrencilere 300 bin liraya düşecek. Ayrıca öğretmenler için de yeni bir kampanya gelecek" dedi.

VE KONAK PİER...
Ali Kırca'nın açılması arapsaçı hikayesine dönen Konak Pier konusundaki sorusuna ise, "Konak Pier olayı şaka gibi bir şey. Büyükşehir'in bu konuda hiçbir vebali yokken haksız yere suçlandı. 2863 sayılı yasaya göre Anıtlar Kurulu tarafından karar alınıyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Maliye Bakanlığı'ndan aldığı talimatı uyguluyor ve talimatın gereğini yapıyor. Sonra da Maliye Bakanlığı çıkıp bu işi çözeceğiz gibi açıklamalar yapıyor. Biz zaten onun talimatını uygulamışız. İzmir'e katkı sağlayacak hiçbir girişimin karşısında durmayız" şeklinde açıklama getirdi.
Bu arada merak edilen Ekonomi Üniversitesi'nin binasının durumu konusunda öğrenciler, "Kiracı konumundan ne zaman kurtulup, binamızın sahibi olacağız?" sorusunu yönelttiler. Piriştina, "Bina sizindir. Bunu böyle bilin. Ama teknik bir sorun var onu çözmeye çalışıyoruz. Burası bildiğiniz gibi önceden oteldi ve kumarhanesi bulunuyordu. Belediye ile ihtilaf çıkınca işleten firma mağdur olduğu gerekçesiyle tedbir kararı aldırmış. Şimdi bu tedbiri kaldırmaya ve sorunu çözmeye çalıyoruz" dedi.