YENİ ASIR

Türkiye'ye kırık not


02 Şubat 2005

Birleşmiş Milletler (BM) Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Komitesi, raporlarını incelediği, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkede cinsel ayrımcılığa dayalı yasaların devam ettiğini belirtmiş.
CEDAW Başkanı Rosario Manolo'nun yaptığı açıklamaya göre bu ülkeler; Türkiye, Cezayir, Hırvatistan, Gabon, İtalya, Laos, Paraguay ve Samoa. Raporlara göre, bu ülkelerde kadın-erkek eşitliğinin tam olarak sağlanamadığı belirlenmiş.
Neyse sonunda birileri araştırma gereği duymuş da, Türkiye'de kadınların durumunun ne kadar içler acısı olduğu ortaya çıktı.
Kırık not alması beklenen bu 8 sekiz ülkede toplumun bütün kesimlerinde olumsuz bir kadın klişesine rastlanmış. İtalyan aileleriyle benzerliğimiz her zaman tartışılmıştır. Hatta arada bir aile içinde her kafadan bir ses çıktığında, 'İtalyan aileleri gibi olduk' diye espri yaparız, ama yine de İtalya' yı bu 8 ülke içinde görmek beni şaşırttı.
CEDAW Komitesi bütün bu ülkelerdeki hükümetlerin kadınlara karşı önyargılı yasaları, adetleri ve uygulamaları kaldırmak ve kadın hakları konusunda bilgilendirme kampanyaları düzenlemek gibi bir görevi olduğunu belirtmiş. Komite emin olsun ki bugüne kadarki hükümetlerle gerçekleşememiş olan bu istekleri şu anki hükümetimizin yapısı ile mutlaka gerçekleşir... (!)

002 sayıyla envantere kayıt
Başbakan'ımızın hediye alma düşkünlüğü artık espri konusu oldu. Bilirsiniz istediği, aldığı hediyeler de öyle yabana atılır şeyler değil. Uçak, otobüs, takı... Başbakan Erdoğan'ın özel davetlisi olarak Ankara'ya gelen ünlü işadamı Bill Gates Başbakan Erdoğan'a sesli komutla çalışan dizüstü bilgisayar hediye etmiş.
Sütten ağzı yanan, ayranı üfleyerek içermiş hesabı Başbakan hediyeyi aldıktan sonra hemen dönmüş espri olsun diye "002 sayıyla envantere kayıt ettirilmesi" demiş. Bu işin aslında pek esprilik yanı kalmadı ya... Neyse buna da şükür.

Tarık Dursun K.'nın parmak izi
İzmir'in yetiştirdiği ünlü yazarlardan Tarık Dursun K'nın son çıkardığı kitap "Gavur İzmir, Güzel İzmir"in sizlere daha önce tanıtımını yapmıştım. Eski İzmir'i, İzmir'in sokaklarını, İzmirlileri anmak, nostalji yaşamak isteyen herkese tavsiye etmiştim.
Konak Belediyesi geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ'ın önderliğinde Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi'nde kitabın tanıtımını yaptı. Çok sayıda davetlinin katıldığı söyleşi ve imza gününde Tarık Dursun K. yine kendine özgü mizah anlayışı ile sıra kitaplarını imzalamaya gelince önce sağ elinin baş parmağını mürekkebe sürdü, ardından da her kitabına parmak bastı...
Evet yanlış duymadınız. Hem de; "işte size en güzel anı benim parmak izim" diyerekten. Tabi işin aslı sağ elini bir gün önce koli koli yerde duran kitaplarını kaldırmaya çalışırken incitmesiydi.
Alem adam benim şu dayım...

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.