YENİ ASIR

Türkiye'de siyaset nereye gidiyor?


28 Ocak 2004

Dün CHP Lideri Deniz Baykal'ın yerel seçimlerde solda işbirliğinin yanı sıra sağda işbirliği önermesi beni derin düşüncelere itti. Koskoca muhalefet, sol partileri yanına alsa bile AKP'ye karşı bir şey yapamayacaklarını anladılar, sağdakileri de birleşmeye çağırıyorlar. CNN Türk'te yayınlanan "Kafe Siyaset" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Baykal şunları söyledi:
"Biz laik, demokratik, Atatürkçü ve dürüst anlayışa sahip herkesle işbirliğine hazırız. Büyük bir birlikteliğe ihtiyaç var. Biz işbirliğine, güç birliğine açığız. Sol görüşün dışında DYP'li, ANAP'lı, MHP'li adaylar da olabilir. Önemli olan demokrat olmaları."
Sayın Deniz Baykal'ın ağzından bu sözleri duymak sürpriz olduğu kadar durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.

GP SÜRPRİZİ
Yerel seçimler yaklaşırken gelin siyasi partilerin durumlarına bir göz atalım. 3 Kasım seçimlerinde Genç Parti adı altında bir parti ortaya çıktı. Halkın tepki partisi olarak kendine merkez sağı bölme misyonu üstlendi. Başardı da...
Aldığı oy yüzdesi ile DYP'nin barajı geçmesine engel olduğu gibi, MHP ve ANAP'a da büyük darbe vurdu. Bu gün Genç Parti diye bir oluşum kalmamak üzere ama sağ partiler üzerinde yapacağı tüm tahribatı yaptı. Türkiye geneline bakarsanız Genç Parti benim hala nedenini çözemediğim bir sebepten dolayı sadece İzmir'de varlığını koruyor. İktidar Partisi AKP, "Ben seni seçimde yok edemedim. Bak sana neler edeceğim" dedi ve Genç Parti Lideri Cem Uzan'ın her şeyini bir bir yok etmeye başladı. Önce işlerine el konuldu, gazetesi, televizyonu susturuldu.

ANAP'TA DURUM
Şimdi sırada ne var? Cem Uzan'ın vatandaşlıktan çıkarılması gündeme gelirse hiç şaşmayın?
Gelelim ANAP ve DYP'ye...
3 Kasım seçimlerinden sonra her iki partide genel başkanlarını değiştirdi. Fakat ANAP daha büyük bir talihsizlik yaşadı. Yerel seçimlere 5 ay kala yeni genel başkanları Ali Talip Özdemir görevi bıraktığını açıkladı. Bayrağı bir başka genel başkana, Nesrin Nas'a vermek zorunda kaldılar. Diğer partiler seçim çalışması yaparken ANAP daha kendi yapılanması ile uğraşıyor. ANAP'ın önünde uzun ince ve oldukça dikenli bir yol var. Yerel seçimlerde mevcut adaylarını koruyabilirlerse ne mutlu onlara.
DYP'ye gelince tek şansı devlet yardımı alması oldu. Onu da almasaydı bu performansla sonu ANAP'tan farklı olmayacaktı...

YEREL SEÇİMLER
Anladığım kadarıyla DYP yerel seçimleri gözden çıkarmış. Kendilerini genel seçimlere hazırlıyorlar. 3 Kasım'dan sonra Tansu Çiller'den boşalan koltuğu sayın Mehmet Ağar devraldı. Fakat DYP'liler daha aktif, daha bağıran, sesini duyuran bir Mehmet Ağar bekliyorlardı. Belkide onlar da hala iç yapılanma problemlerini aşamadıkları için yerel seçimlerle ilgili gereken azim ve çalışmayı gösteremiyorlar.
Sol partilere bakarsak...
DSP şu an sadece yerel seçimlerden sonra gerçekleşecek olan kurultaydan başka bir şey düşünmüyor. Sayın Bülent Ecevit'in yerini kim alacak?
Anlayacağınız CHP Lideri Deniz Baykal'ın "Kafe Siyaset" programındaki çağrısı tüm partilerin durumlarını açıkça ortaya koyuyor.
Ya tüm partiler Baykal'ın çağrısına uyar ve buna rağmen AKP iktidarını geçemezlerse...
İşte mühim mesele bu...
İyi ki popstarımız var!