YENİ ASIR

Turgutlu Ziraat Odası'nın duyarlılığı


15 Eylül 2004

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Salim Çetin 11 Eylül günü yazmış olduğum "Ziraat Odaları ne yapar?" başlıklı köşe yazım ile ilgili olarak aradı.
Aynı gün yapılan meclis toplantısında köşe yazımı kendi aralarında tartışmışlar ve Turgutlu Ziraat Odası olarak icraatlarını kamuoyu ile paylaşmaya oy birliği ile karar vermişler. İcraatlarını bana göndererek köşemde yayınlamamı rica ettiler;
1) Ziraat Odamız'ın tecrübeli ziraat mühendisi yılın her ayı köy ve merkezde bulunan arazileri çiftçilerle birlikte ziyaret edip, her türlü zirai faliyet hakkında uygulamalı bilgiler vermektedir.
2) Odamıza ait zirai ilaç satış reyonumuzda ucuz ilaç ve tohum satışı yapılmaktadır. Bu ilçemizde fahiş fiyatla ilaç satılmasını engellemektedir. Odamız sezon içinde zamanında ilaçlama yapabilmesi için çiftçilerimize mahsul vadeli ilaç satışı yapılmaktadır. Bu satışlarda faiz uygulaması yoktur. İlaç satışı anında kullanım şekli ve dozajı hakkında mühendisimiz gerekli açıklamaları yapmaktadır. Böylece bilinçsiz fazla ilaç kullanımı önlenmektedir.

TAHLİL LABORATUVARI
3) Turgutlu köy ve ova mıntıkalarına sabit uyarı levhaları asılmış, bu levhalara hava durumları, hastalıklar ve zararları ile mücadele metodları yazılarak erken uyarı yapılmaktadır.
4) Turgutlu'da toprak tahlil laboratuvarı yoktur. Bu açığı gidermek için üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaktayız. Gübre atım zamanı olan kışın üreticiye
toprağın nasıl alınacağı öğretilmekte, alınan topraklar odamızda toplanarak aracı ile Manisa'ya götürülmektedir. Buradan çıkan sonuçlar tek tek çiftçilerimize ulaştırılmakta ve sonuçlara göre Ziraat mühendisimiz tavsiyeleri doğrultusunda gübreleme yapılmaktadır.
5) Aylık olarak çıkardığımız "Çiftçinin Sesi Bülteni"nde o ayla ilgili tarım faliyetleri, ürünlerde yapılacak bakım işleri, hastalık ve zararlılar hakkında bilgilere yer verilmektedir.
Bültenimiz ücretsiz olarak Turgutlu'nun tüm köylerine dağıtılmaktadır.
6) Haftada iki gün pazartesi ve perşembe günleri çeşitli kurumlardan alınan meterolojik olaylar çiftçilere duyurularak önlem almalarına yardımcı olunmaktadır. Bazı önemli günlerde örneğin hasat zamanı hava olayları günlük olarak çiftçilerimize duyurulmaktadır.

DANIŞMA HATTI
7) Odamıza ait 0-236-3139856 nolu telefondan oluşturduğumuz danışma hattı ile çiftçinin
karşılaştığı sorunlara yardımcı olmaktayız.
8) İlaç kalıntısı ile birlikte tarım ürünlerinin ihracatında karşılaştığımız problemlerin hepsine bültenimizde yer vererek çifçimizin bilinçlenmesine yardımcı olmaktayız. İlaç satış reyonumuzda kalıntı süresi fazla olan ilaçların satışına sınırlama getirerek sağlıklı ve kalıntısız ürün yetiştirilmesine öncülük etmekteyiz."
Süleyman Akcan (Turgutlu Ziraat Odası Meclis Başkanı)
Salim Çetin (Turgutlu Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı)
Turgutlu Ziraat Odası'na gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyorum. Keşke aynı hassasiyeti diğer Ziraat Odaları da gösterseler, bizleri, köylüyü çalışmaları hakkında bilgilendirseler...