YENİ ASIR

Turan'a eğlence merkezi


13 Mart 2004

Karşıyaka bölgesi için partilerin Belediye Başkan adaylarının her zaman çeşit çeşit projeleri vardır. Hepsinin amacı "cennet Karşıyaka"yı daha da yaşanır hale getirmek. Geçtiğimiz günlerde CHP Belediye Başkan adayı Cevat Durak'ı ziyaret ettim. Kendisiyle hem tanışma, hem de çalışmalarını öğrenme fırsatım oldu. Cevat Durak, 1977 yılından beri CHP'li. Yeniden kuruluşu sırasında CHP'nin ilk katıldığı 1994 seçimlerinde Karşıyaka Belediye Başkan adayı olmuştu. Sohbetimiz esnasında, "İnanın Karşıyaka için düşündüklerim 10 yıl öncekilerden farklı değil. Bu da gösteriyorki son 10 yılda Karşıyaka ve çevresinde pek bir gelişme, değişiklik olmamış" dedi.

BÜYÜK PROJELER
Sayın Durak'ın projeleri içinde en çok ilgimi çeken, kendisinin de en büyük hayali olduğunu açıkladığı Turan'a düşünülen eğlence ve turizm merkezi oldu. Durak, "Halen atıl durumda olan Turan bölgesi bir eğlence merkezi haline dönüştürülecek. Konu ile ilgili fizibilite çalışmaları yapıldı. Proje Büyükşehir Belediyesi ile koordine edilerek gerçekleştirilecek. Ne yazık ki Karşıyakamız'a gelen bir misafirimizi konaklatabileceğimiz bir tesisimiz yok. Bununla beraber, ziyaretçi sayısının çok düşük olması esnafımızı da erken saatlerde dükkanını kapatmaya zorluyor. Oteller, kongre salonları, sanat merkezleri ve Turan Eğlence Merkezi ile ilçemizi turizm açısından canlandırmak temel projelerimiz arasında yer alıyor."

TRAFİK SORUNU
Düşüncelerini anlatırken, bir taraftan da yere serdiği bölge haritasında yapacaklarını gözünde canlandırır gibiydi.
Yıllardır iskele-çarşı arasındaki soruna, alt geçit mi üst geçit mi yapalım? şeklinde çözüm aranır. Bu konuda Durak, "Karşıyaka trafiğinin kilit noktalarından olan, özellikle de sabah ve akşam saatlerinde büyük yoğunluk yaşanan iskele-çarşı arasına tüp geçit yapacağız. Projelendirme sırasında engelli vatandaşlarımızın geçidi kulanım durumu göz önünde tutulacak.Projeye dahil edilen dükkanlar ise sosyal yardım amaçlı derneklere tahsis edilecek." dedi.

AKŞAM PAZARLARI
CHP Karşıyaka Belediye Başkan adayı Cevat Durak Karşıyaka için en büyük arzularından birinin örneğini yurt dışında gördüğü akşam pazarları olduğunu söyledi. Durak, "Mevcut açık Pazaryerleri standart projelerle yeniden düzenlenecek. Halkın ihtiyaçları göz önünde tutularak, uygun yerlere pazarcı esnafının da katkılarıyla standart projeli semt pazarları inşa edilecek. Gıda maddelerinin daha kısa zamanda ve ucuza temin edilebilmesi için, Büyükşehir Belediyesi ile de koordineli olarak modern bir Bölge Sebze Meyve Hali yapılacak" dedi.
Sayın Durak'ın projeleri arasında bir de Karşıyaka'yı çekim merkezi haline getirebilmek, turizm potansiyelini canlandırabilmek için Aquapark inşa edilmesi var. Proje, alışveriş, dinlenme ve eğlence tesislerini kapsayacak şekilde hazırlanacakmış.