YENİ ASIR

Tebrikler !


28 Ocak 2005

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu (IFRC), Güney Asya'daki tsunami kurbanları için yeterli yardımın sağlandığını bildirmiş. Federasyonun Genel Sekreteri Markku Niskala; Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı ve Kızılay cemiyetlerinin 30 günde 1,17 milyar dolar topladığını belirterek, gelecek 10 yılda sorumluluklarını ve iyileşme programını planlamak için yeterli kaynağa sahip olduklarını söylemiş.
IFRC sözcüsü Roy Probert da, Kızılhaç'ın, tsunaminin vurduğu ülkelerde uzun dönemde kurtarma çalışmalarını sürdürmek için yeterli paraya sahip olduğunu, artık diğer felaketlere odaklanmak istediklerini söylemiş. Bu açıklamaların üzerine dünya ülkelerini tebrik etmemek elde değil.

YARDIM SÖZÜ ALDI
Kızılay tarafından organize edilen "Tsunamizedelere Yardım Kampanyası" 10 milyon 700 bin 746 YTL'ye ulaşmış. Kızılay'ın kampanyasına en yüksek bağış küçük katılımcılardan, yani vatandaştan gelmiş. Bireylerin banka hesaplarına yaptıkları bağış miktarı 8 milyon 116 bin 871 YTL'yi bulmuş.
Kızılay kampanyası için bir çok kurumun bağış topladığı ancak bu bağışın miktarının bilinmediği kaydedilmiş. Kızılay'dan yapılan açıklamada, yardım kampanyasına, Kızılay'ın 1.5 milyon YTL, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ise 1 milyon YTL yardım sözü verdiği hatırlatılarak, "Taahhüt edilen yardım miktarı ile birlikte şu anda 13 milyon 200 bin YTL toplanmış bulunmaktadır" denildi.
Yani bu rakam, döviz bazında 10 milyon dolara dayanmış oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat'ta deprem ve tsunamiden etkilenen Güney Asya ülkelerine yapacağı gezi öncesinde geçtiğimiz günlerde 50 dolayında işadamını toplayıp, "yardım" sözü almış ve ilk anda 10 milyon dolar toplanmış. Ayrıca birçok büyük grup, proje bazında destek sözü vermiş.

AYRANI YOK İÇMEYE
Durum bu halde iken biz de toplanan yardımların yetersizliği konusunda hükümet tarafından halk olarak fırçalandıkça içim cız etmedi dersem yalan söylememiş olurum. Bizim devlet olarak etimiz, budumuz ne ki diğer ülkelerin yardımları ile aşık atmaya kalkıyoruz. Önce kendi halkımızı beslesek, onlara yardım etsek. Bizim depremzedelerin deprem konutları tamamlandı mı, toplanan paralar ne oldu, Türkiye'deki bu kadar aç insan ne yer ne içer...? Sürekli dış yardım alırken, sınırlarımızı zorlamaya kalkmasak ... Hani bir laf var, ayranı yok içmeye...

Semra Semra'yı döver
Meşhur kaynana Semra'nın maceralarını dinlerken; "kendi kendime helal olsun kadına adaşı Semra Özal'dan bile meşhur oldu, Semra Hanım'ın pabucunu dama attı" diyordum ki Semra Özal'dan kaynana Semra'ya yanıt gelmiş: "Semra Hanım çocukları rahat bıraksın sonuçta herkes kendi hayatını yaşar" demiş.
Semra Özal'ın kızını ne kadar rahat bıraktığını hepimiz çok net hatırlarız. Kızının sonra neler ettiğini de... Fakat artık bu kaynana Semra hikayesinden bana fenalık geldi. Hangi kanalı açsam ciyak ciyak bağıran, izleyici ile kavga eden bu kadını seyretmek istemiyorum... Tadında bıraksalar...