YENİ ASIR

Susurluk denince...


24 Ağustos 2005

Susurluk olayı, Türk siyasetinin ince karnı... Kimse ne fazla konuşmak, ne yorum yapmak istiyor. Hele söz dönüp dolaşıp DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a gelince... Ama konu köylü, tarım, ekonomi, işsizlik olunca tüm siyasiler her türlü platformda davet edilmedikleri halde koştura koştura yer kapmaya çalışıyorlar. Kendi geldikleri yetmezmiş gibi bir de çevre ilçelerden adamlarını getirip toplama kalabalıklar yapıp,atıp tutuyorlar.
En son Tire'nin Karateke köyü örneğinde olduğu gibi. Olay AKP-CHP arasında ki söz düellosuyla başladı,ama Karatekede sonradan olaya dahil olan DYP, Genç Parti İl Başkanı ve ekibi, ANAP Genel Başkan Danışmanı, il örgütü yerlerini aldılar. Hepsinin söyleyecek bir şeyleri vardı... Ama bakıyorum iş Susurluk'a gelince herkes sus pus oldu. Genç Parti İzmir İl Başkanı Cengiz Üretmen'i arayarak Turhan Arınç'ın sözleri için ne düşündüğünü sordum. Üretmen; "Zamanında DYP'de milletvekilliği yaptım, polemiğe girmek istemiyorum. Tatildeyim, olayları takip edemedim" diyerek konuşmak istemedi.
Ardından Karateke'de bulunan Aytun Çıray'ı aradım" seviyeli bir tartışma değil. Vatandaşa faydası yok" dedi ve konuyu kapattı. ANAP ve GP yetkililerine sormak istiyorum. İşiniz olmadığı, çağrılmadığınız halde Karateke ve diğer bir çok yere koşturarak gidiyorsunuz da, neden Türk siyaseti için bu kadar hassas bir konuda söyliyecek tek bir söz bulamıyorsunuz ?
Gelelim DYP İzmir İl Başkanı Turhan Arınç'ın sözleri yerli mi, yersiz mi? Arınç, "Susurluk bizim şeref madalyamızdır" diyerek ortalığı ayağa kaldırdı. Bu sözler bence biraz abartılı kaçmış olsa da DYP'liler için konuşulması, açıklığa kavuşturulması gereken bir konu. Çünkü sokaktaki vatandaş hala DYP konusu açıldığında "DYP Susurluk'u aşamıyor" diyerek söze başlıyor. İl Başkanı Arınç'ın bu konuda hassasiyet gösterip olayı savunması yadırganmamalı. Ama şeref madalyası sözü hangi manada söylenmiş önce ona dikkat etmeli.
Arınç yaptığı açıklamalarla hem DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı savunuyor, hem de Türkiye tarihinde ilk kez böyle bir kazayla ortaya çıkarılmış olan derin devlet, mafya ilişkisini kastediyor. Mehmet Ağar bu konu hakkında defalarca ekranlarda çeşitli haber programlarında gereken açıklamayı yaptı. Mahkemeye çıkıp aklandı, buna rağmen sokaktaki halk tatmin olmuş değil. Çünkü konuyu sürekli olarak diğer parti mensupları kaşımakta.
Susurluk kazası demokrasi dışı olayların ortaya çıkmasına sebep olmuş, 20 yıl içinde Türk siyasi idaresinde yer almış hükümetlerin ve siyasetçilerin sorumluluk duyması gereken bir olay. Yani sadece Mehmet Ağar DYP'nin Genel Başkanı olduğu için DYP'lilerin sorumluluğunda değil...