YENİ ASIR

Siyasi partilerin kadın kolları


24 Ekim 2005

Geçtiğimiz haftalarda, "Siyasi Partilerin Kadın Kolları Çalışıyor " başlıklı yazımda önce AKP, CHP kadın kollarının faaliyetlerini sizlere anlatmıştım. Daha sonra araya başka konular girdi, kadın kolları yazımın devamı kaldı. Bunun üzerine diğer partilerin kadın kollarından tepkiler gelmeye başladı; "AKP, CHP'yi yazdınız. Biz neredeyiz?" Haklılar... Tüm partilerin kadın kollarının faaliyetlerine köşemde yer vermeye çalışacağım. Çünkü, milletvekili seçimi sıralamalarında arka sıralara yazılarak Meclis'te yeterince temsil edilmeyen asıl savaşcılar onlar...

SP KADINLARI
Saadet Partisi İzmir İl Kadın Kolları Başkan Vekili Suna Canıtez ile çalışmaları hakkında görüşüp bilgi aldım. Canıtez; "Sürekli faaliyet halindeyiz. Teşkilat çalışmaları, Milli Görüş hareketinde her zaman büyük önem taşımıştır. Biz de çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. İl Yönetim Kurulumuzun altında ilçe yönetimleri, onların altında mahalle temsilciliklerimiz, onların da altında sandık kurullarımız var. Her İl Yönetim Kurulu Üyemiz, aynı zamanda bir ilçemizin sorumluluğu görevini de yürütüyor. Her hafta sorumlu olduğu ilçenin kadın kolları yönetim kurulu toplantısına katılıyor, çalışmalarını denetliyor, eksikliklerin giderilmesinde yardımcı oluyor. Biz nasıl ilçelerimizi denetliyorsak, aynı şekilde Genel Merkez de bizlerle sürekli ilişki halinde.
Üye kayıt çalışmalarımız, kapı taramalarımız, ziyaret programlarımız, mahalle temsilcilerimizin, başmüşahit ve müşahitlerimizin eğitimi gibi çalışmaları ise, sürekli yapılan çalışmalarımız arasında bulunuyor."
Canıtez ile sohbetimize Saadet Partisi'nin yardım faaliyetleri ile devam ettik. Çünkü, bazı partiler faaliyetlerine basını özellikle davet ederken, Saadet Partisi'nin pek sesi çıkmıyor. Canıtez, "Kadın kolları olarak elimizden geldiği kadar yardım ediyoruz. Örneğin, meydana gelen tsunami felaketi dolayısıyla büyük bir yardım kermesi açmış, 20 gün açık kalan kermeste toplanan miktarı, bölgedeki mağdurlara göndermiştik. Bunun dışında özellik Ramazan Ayı'nda erzak torbası yardımı yapıyoruz. Ancak, bunu kimseyi rencide etmemek için gizli yapıyoruz. Bir de bizim yardım çalışmalarımızın özelliği var. İhtiyaç sahiplerini mutlaka gidip evlerinde ziyaret ediyoruz, ailesiyle tanışıyoruz. Yani, neye ihtiyaçları olduğunu yerinde tespit ediyoruz. Partiden yardım dağıtmak bizce uygun değil. Çünkü, hem rencide olmalara, hem de suistimallere neden olabiliyor."