YENİ ASIR

Sarmısağın kokusu çıkmaya başladı


10 Nisan 2004

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hatırlarsanız AKP Hükümeti'ni kokusu sonradan ortaya çıkan sarmısağa benzetmişti. Bakın internette dolaşan AKP'nin icraatları ile ilgili bazı yorumlar;
* Siz hiç, bir Alman, bir Fransız, bir İtalyan, bir İspanyol 'bakan'ın karısının göğsünde Amerikan bayrağı olan tişört ile topluluklar karşısına çıkabileceğini düşünebiliyor musunuz?
Böyle bir davranışa Teksaslı Kovboy'un "Yes Man"i Tony Blair'in eşi bile cüret edemez.
* Siz hiç, bir ülkede, 'Dışişleri Bakanı'nın eşinin kendi ülkesinden uluslararası mahkemelerde davacı olduğunu ve davada savunma görevini yasa gereği yerine getirecek olan 'bakan'ın ülkesinin ek savunmasını geri çektirebildiğini düşünebilir
misiniz?

DEMOKRATİK GÖSTERİ
* Siz hiç, bir ülkede bakan eşinin kaybedeceğini anlayınca, davasını geri çekerken, "Bunu kocam için yapıyorum" diyerek, toplumu angut yerine koyup da, tepki görmeyeceğini aklınıza getirebilir misiniz?
* Siz hiç, bir ülkede bir 'bakan' ın miting kürsüsünde kendini eleştiren bir gazeteyi, halkın gözleri önünde, parça parça ederek, "demokratik!" gösteri yaptığını düşünebilir misiniz?

MAAŞI YETMİYORMUŞ
* Siz hiç, bir ülkede, 'başbakan'ın renkli gazoz dağıtıcılığı yaptığını ve bu durumu "Ne yapalım, maaşımla geçinemiyorum" diyerek, tüccar başbakanlar dönemini meşrulaştırmaya kalkabileceğini düşünebiliyor musunuz?
* Siz hiç bir ülkede, Maliye Bakanı'nın oğlunun dört bin ton mısır ithal ettikten sonra, gümrük tarifelerini değiştirerek, oğluna haksız kazanç sağlaması üzerine, kendisine sorulan sorulara, "Oğlum onları tavuklarına yem olarak aldı" diyerek, bütün bir ülkeyi kaz durumuna sokmaya cesaret edebileceğini düşünebiliyor musunuz?
* Siz hiç bir ülkede kendi iktidarının çıkardığı vergi affından müstefit olan bir kişinin ülke büyüklüğünde bir megapolü yönetmeye bu kadar rahatlıkla aday olabileceğini düşünebiliyor musunuz?
* Siz hiç, bir demokratik ülkede 'Hükümet'in başının ve kimi bakanlarının kendi çoğunluklarının çıkardığı vergi affı ile köşe olmaları halinde, bunların günlerce gazete manşetlerinde dolaşmayacağını düşünebiliyor musunuz?
* Siz hiç bir ülkede, meslek liselerinin önünü açıyorum diye çağdaş eğitimin önünü tıkayıp, dinsel eğitimi onun yerine ikame etmek isteyenlerin, uyum reformlarını gerçekleştiriyoruz diye iç ve dış kamuoyunun önüne çıktığını düşünebilir misiniz?