YENİ ASIR

Sarıgül nereye koşuyor?


16 Temmuz 2004

CHP Genel Başkanlığı için yurt gezilerini sürdürdüğü varsayılan Sarıgül hakkında yanılıyorsunuz. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül aslında CHP Genel Başkanlığı için değil, Başbakanlık için koşuyor... Hatırlarsanız bir süre önce Sarıgül gazetemizi ziyaret etmişti. Kendisi ile tanışma fırsatı bulmuş hakkındaki düşüncelerimi kaleme almıştım. Biraz fazla megaloman bir tarafı olduğunu, şovmenliğinin kuvvetli olduğunu gözlemlemiştim. Sohbetimiz esnasında CHP Genel Başkanı değil, Başbakan olmak istediğini önemle vurgulamıştı.

KİMSE ENGELLEYEMEZ
"Başbakan olmayacaksam ismimi yıpratmanın anlamı ne?" diye sormuştu. Bu herhalde bir sır değildi ki Sivas mitinginde de söylemiş... 3 Temmuz CHP Genel Kongresi'nde Sarıgül CHP Genel Başkanlığı'na aday olmadı. Neden? Çünkü ülke çapındaki gezilerini tamamlamamıştı, kongreye hazır değildi. Zaten Deniz Baykal da kongre tarihini kendi belirleyerek "kendince" herkesi gafil avladı.
Neyse konumuz bu değil... Ben Sarıgül'ün koşusunun sonunu merak ediyorum. Çünkü enteresan bir tip. Sarıgül, "Vakit tamamdır, tepeleri fethedeceğim. Bu bir seldir ve bunu engellemeye Allah'tan başka kimsenin gücü yetmez" diyormuş.
Sivas mitinginde bin araçlık konvoyla karşılanmış. İyi bir organizasyon...(!)Kendisine neden mitingler düzenlediği sorusuna "Ata, baba ocağına gelip el öpmek ne zamandan beri kabahat oldu? Bizim gibi Anadolu çocuklarını hakir görüyorlar. Şimdi diyorlar ki Sarıgül'ün yanında entelektüeller yok. Hepsi ilkokul mezunu. Artık siyaseti çıkar odakları ve menfaat odakları için değil, halk için yapacağız" cevabını vermiş...

BAŞKANIMIZ NEREDE?
28 Mart yerel seçimlerinde halk Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'e oldukça fazla teveccüh gösterdi ve hizmetlerini verdikleri oylarla ödüllendirdi.
Ayrıca Şişli sosyetesinden, işadamlarından oldukça büyük bir kesim ile sıkı dostluğu var.
Bir de belediye başkanı başında olmayan bir Şişli yakında isyana başlayabilir mi?...
Belediye başkanımız nerede?
Cevap; Türkiye'de...
Sarıgül'ün hakkını yememek lazım. Şişli' de o kadar güzel bir sistem kurmuş ki kolay kolay çatlak vermez. Ama Türkiye Şişli değil... Umarım çıktığı koşuda başarılı olur. Sizce Sarıgül nereye koşuyor?

Sağlık Bakanlığı'ndan cevap
Bir süre önce tarım ve hayvancılıkla ilgili ilaçların spot piyasada ucuz, denetimsiz ve sağlıksız satıldığını kaleme almış, günlerce konunun üzerine gidilmesi gerektiğini vurgulamıştım. Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği'nden cevap geldi. Aynen sunuyorum. Umarım kısa zamanda sonuç alınır...
Yeni Asır Gazetesi'nin 25.06.2004 tarihli nüshasında yer alan "Ziraat İlaçları" başlıklı yazınız Bakanlığımız Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama aşağıda sunulmuştur. "Ziraat ilaçları ile ilgili olarak Genel Müdürlüğümüze yapılan şikayetler üzerine 30.04.2004 tarih ve 07142 sayılı genelge ekine Bakanlığımız tarafından izinlendirilen insektisit listeleri eklenerek 81 ilin valiliğine duyurulmuştur. İzinli olmayan ürünler hakkında yasal işlem yapılması istenmiştir."
Mine TUNÇEL
Basın ve Halka İlişkiler Müşaviri