YENİ ASIR

Sakin bir belediye başkanı


11 Aralık 2005

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile gazetemize yaptığı ziyaretten önce, hiç bu kadar uzun süre oturup sohbet etme imkanım olmamıştı. Daha önceki görüşmeler hep resmi davet, açılış vs. gibi mekanlarda geçmişti.
Kendisi de bize o kadar uzun ve güzel bir zaman dilimi ayırmış ki, herkes istediğini istediği gibi sordu ve cevaplarını aldı. Sohbetimiz sırasında Başkan'ın tepkilerini, tavırlarını izledim. İnsanların vücut dili bana göre çok şey anlatır. Hani bazı insanları bağırırken hayal bile edemezsiniz, ama bağırdığı zamanda yanına 1 santimden fazla yakın olmamak için dua edersiniz, Aziz Bey ben de o izlenimi bıraktı.

VÜCUT DİLİ
Arada bir cevaplamak istemediği veya politik cevap vermeye gerek duyduğu konularda başını öne eğip, gözlerini kapatıyor ve gözlerini ovalayarak, ya sakinleşmeye, ya da düşünmeye çalışıyor. Hep söylerim, insanların vücut dili bazen sözcüklerden daha çok şey anlatır. Başkanımız son derece sakin, düzgün, dürüst ve politikayı iyi bilen bir insan.
Sohbetimiz esnasında arkadaşlarımız hep, İzmir ve problemleri konusunda Aziz Bey'i sıkıştırırken, ben ise sohbeti sık sık Aziz Bey'in siyasi kimliğine çekmeye çalıştım.
Kocaoğlu, eski CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel ile siyaset yapmış, her zaman onu desteklediğini açıkça ortaya koymuştu. Hatta, Genel Başkan Deniz Baykal İzmir'e geldiği zaman karşılama komitesine katılmayarak, tavrını açıkça sergilemişti.
Şimdi sular durulmuş gözüküyor. Başkan'a son CHP Kurultayı hakkındaki görüşlerini sorduğumda, "Herkes kavga istiyor galiba. Kavgasız gürültüsüz güzel bir kurultay oldu, hala kimse tatmin olmadı" diyerek, Genel Merkez ile uyumlu çalıştığını vurguladı.
İzmir'in şu anki en önemli hedefi olan EXPO 2015'te görevde olup olmayacağını sorduğumda ise, "Beni paketlemeyimi düşünüyorsun?" yanıtını aldım.
Böylece anladımki rahmetli Ahmet Piriştina'nın ölümüyle Bornova Belediye Başkanı iken, bir anda Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kucağında bulan Başkanımız, görevine iyice ısınmış.
Bu sevindirici bir haber. Çünkü, 2009'da görevi bittikten sonra onca yapılan projelerin yarım kalması, yerine gelecek başkanın görevine adapte olma süresi falan derken, birçok iş her zamanki gibi yarım kalıp aksayabilir.
Başkanımızdan EXPO 2015 Fuar Alanı için nereyi uygun gördüğünü ısrarla sormama rağmen, yanıtı bir türlü öğrenemedim. Bir sürü yer saydık, boş atıp, dolu mu tuttuk bilmiyorum ama, şimdilik sır gibi saklıyor.