YENİ ASIR

Reklam arası dizi


07 Haziran 2004

Sevdiğimiz dizileri seyretmek artık işkence olmaya başladı. Reklamlardan görebildiğimiz kadarıyla dizilerde en fazla bir iki değişik sahne izler olduk. Reklamları seyrederken kendimi aptal yerine konmuş hissediyorum. Çünkü bir reklamı dizi içinde o kadar çok defalarca tekrar ediyorlar ki, hani 'sen şimdi anlamamışsındır bir daha bir daha anlatayım 'der gibi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI
Hem izleyicinin fazla reklamdan, hem de reklam verenin fark edilememekten şikayetçi olduğu TV reklam dünyasını inceleyen MTM Medya Takip Merkezi, bir araştırma hazırlamış. Size aynen aktarıyorum;
Daha önceki araştırmalardan, en fazla reklam alan program tipleri arasında ilk sırada yerli dizilerin, ikinci sırada ise haber bültenlerinin yer almasından yola çıkan MTM, 26 Nisan haftası yayımlanan 5 farklı yerli dizinin birer bölümlerini mercek altına aldı.
Show TV'de yayınlanıp her bölümü rating rekorları kıran "Kurtlar Vadisi" ile "Alacakaranlık" ve ATV'nin iddialı dizileri "Bir İstanbul Masalı", "Melekler Adası" ve diğerlerinden farklı olarak bir komedi dizisi "Avrupa Yakası" araştırmaya dahil edilen diziler oldular.
Araştırma kapsamındaki yerli diziler arasında en fazla reklam alanı "Kurtlar Vadisi" olurken onu "Alacakaranlık" ikinci ve "Bir İstanbul Masalı" üçüncü sırada izledi. Ortalama 60 dakika süren yerli dizilerde yer alan reklamların süresi zaman zaman dizilerin süresini bile aştı. Özellikle "Kurtlar Vadisi", 29 Nisan gecesi hem reyting hem de reklam rekoru kırdı; 60 dakikalık dizide yer alan reklamların toplam süresi 68 dakika oldu. "Bir İstanbul Masalı" ve "Alacakaranlık" ise yaklaşık 65'er dakikalarını reklama ayırdılar (Süre verileri, hem reklam kuşağında yer alan reklamların hem de bant reklamların süresi hesaplanarak elde edilmiştir.)

MTM'nin araştırma kapsamına aldığı yerli dizilerde en fazla bant reklam yayımlayan yerli dizi de "Kurtlar Vadisi" oldu. "Kurtlar Vadisi" toplam 75 bant reklam alırken, onu ikinci sırada 19 bant reklamla "Bir İstanbul Masalı" izledi.YENİ ASIR SİNEMA
Aşil'in eteğini karısına verdi