YENİ ASIR

Proje kargaşası


12 Mart 2004

Çarşamba günkü yazımda sizlere yerel seçimler dolayısı ile çeşitli partilerin Belediye Başkan adayları ile görüştüğümü, bu vesile ile hem kendilerini hem de projelerini öğrenme fırsatım olduğunu ve bunları sizlerle paylaştığımı belirtmiştim.
Çarşamba günü ANAP Belediye Başkan adaylarından Bornova Belediye Başkan adayı İlhan Kaya'yı tanıtmış, sizlere projelerini aktarmıştım. Yazıyı kaleme almadan önce ANAP İL Başkanlığı'nı aradım. Adayları ve projeleri hakkında bilgi istedim.

PROJELERİ ANLATINCA
Onlar da Bornova ilçe Başkanlığı'nı arayıp beni bilgilendirmelerini istemişler. Bornova ilçe Başkanlığı'ndan bana İlhan Kaya'nın özgeçmişi ve projeleri fakslandı. Ben de bu bilgiler doğrultusunda sizlere İlhan Kaya'nın siyasi özgeçmişini ve projelerini yazdım. Ne olduysa ondan sonra oldu...
DYP Bornova Belediye Başkan adayı Refik Diker'in haklı olarak, Kaya'nın projelerini okuyunca, başından aşağıya kaynar sular dökülmüş. Beni arayarak gözlerine inanamadığını beş başlık altında toplanan projelerin tamamen kendine ait olduğunu ve bir yanlışlık yaşandığını söyledi. Kendisine bana gönderilen bilgileri faksladığımda şaşkınlığı bir kat daha arttı.

SEKRETER HATASI
Bunun üzerine ANAP Bornova Belediye Başkan adayı İlhan Kaya ile görüşmüşler. Kaya, Bornova İlçe Başkanlığı'ndaki görevli sekreterin bir hata yaptığını, nasıl olduysa bir karışıklık olduğunu söylemiş. Daha sonra İlhan Kaya beni aradı; "Bu tamamen görevli sekreterin bir hatası. Fakat isimlendirilmiş olan projelerin dışındakilerde hata yok, diğerleri tamamen kendi projelerim" dedi.

SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ
Bizler elimize gelen bilgileri, hele kaynağından geliyorsa sizlerle paylaşmakla yükümlüyüz. Bu derece önem taşıyan bilgileri yanlış aktarmak büyük bir sorumsuzluk örneği olsa gerek.
DYP İlçe Başkanı Refik Diker'in gösterdiği tepki de dolayısı ile haklı bir tepki. Diker "Bornova'yı Bornovalıyla beraber yeniden yaratmak için neler yapılmalı?" sorusundan yola çıkarak beş isim altında proje çalışmaları yapmış.

HAKLI BİR TEPKİ
Diker'in kargaşaya yol açan projelerini inceledim. Yeşil Vadi projesinin içinde; kentin kuzeyinde bulunan Bornova Aşık Veysel rekreasyon alanından, Kayadibi Köyü'nün bulunduğu bölgede çalışmalar, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nin imar planı konumuna getirilmesi, Çamdibi ve Altındağ bölgesinde kent yenileme çalışmaları gibi uygulamalar var.
"Bir Nefes Sıhhat" projesinde, sağlık kuruluşları ile yerel yönetimlerin gerçek koordinasyonunu sağlamak, Bornovalı'yı sağlık güvencesinde yaşatmak var.

HER ŞEY İNSAN İÇİN
"Gençlik Düşlerinde" gençliğe sahip çıkan üniversiteliler kenti bir Bornova oluşturmak, üniversite öğrencilerinin yurt sorunları konusunda gereken çalışmaların yapılması var.
"Kadının Adı Var" projesinde; ev hanımlarına meslek edindirme kursları verilerek, toplumda layık olduğu yere yükseltmek ,onları hayatın vazgeçilmez unsuru yapmayı başarmak ve desteklemek ...
"Üretime Yeşil Işık" projesinde ise doğal gazın bölgeye dağıtımı konusunda gerekli desteğin sağlanması, yabancı sermayenin ilçeye yönlendirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması var.