YENİ ASIR

Polisimiz diyor ki...


22 Ocak 2005

Başımızın derdi olan kap kaç konusunda İzmir halkı olarak sürekli şikayet ediyoruz. Dünkü köşe yazımda da yürürlüğe giren Özel Güvenlik Teşkilatları ile ilgili kanundan bahsetmiştim. Gelin bir de polis bir okuyucumdan gelen mektuba bir göz atalım;
"Merhaba Ayşem Hanım ben İzmir'de çalışan bir polis memuruyum. Öncelikli işim hırsızlık olaylarına karşı mücadele etmek, ancak bu işin illet derecesinde cılkı çıktı. Artık havanda su dövüyoruz basit bir hırsızlık olayında bile sanığı yakalasan, sanığın haklarını (avukat isteme, karnının doyurulması, doktor raporları vs..) yerine getirmek için bir uğraş vereceksin, suçtan zarar görenlerin sitemlerini çekeceksin, hırsız yakaladığın için aylar sonra mahkemeye tanık olarak çağrılacaksın, mahkemede devletin polisi olarak değil de sanki adi bir suçlu gibi yazdığın tutanağın doğru olup olmadığının sana sorulacak, altındaki imza senin mi değil mi denilecek. Sanığın yanında adın soyadın, ev adresin, telefon numaran mahkeme kayıtlarına geçirilecek. Bu arada sanık avukatları tarafından sürekli takip altında bulunacaksın açık verip vermemen sinirlenip sinirlenmemen takip edilecek. Dışarıdaki eş dost tarafından üstü kapalı şekilde veya alenen hırsızlık olaylarında ve diğer olaylarda 'artık siz de hiç bişi yapamıyorsunuz' şeklindeki eleştiri ve ithamları alacaksın. Bunca ve daha bir çok engeli atlayarak görevini yapmış olacaksın. Sanık yüzde 99 tutuklanmayacak, mahkemeden çıkar çıkmaz yine bölgesine dönüp kaldığı yerden hırsızlık faaliyetlerine devam edecek. Ve sen de duyarlı bir Türk insanı olarak nasıl çözüme kavuşacak bu işler diye kafanı yoracaksın. Nasıl çözüme ulaşacak bu işler ben size sorayım bari?
ütfen mailimi yayınlar mısınız, eğer yayınlamazsanız ben sizlerin duyarsız olduğunuzu düşüneceğim. Hoşçakalın, yayın hayatınızda başarılar diliyorum."

Deniz Kent Restaurant
Yine Karşıyakalılık damarımın kabardığını düşünmeyin. Ama Karşıyaka'da öylesine hızlı bir çalışma var ki... Bunları görüp, dile getirmemek olası değil. Bayram'da fırsatları değerlendirebilmeniz için Karşıyaka Belediyesinin Mavişehir'de EGS'nin arkasında açmış olduğu Deniz Kent Restaurant'tan söz ediyorum.
Gittiğinizde yemeklerin kalitesi ile sunumunun yarattığı şaşkınlığı atar atmaz çevreyi incelerken masmavi deniz, yeşil çimenler, sade, şık dekorasyonu ile bir anda farklı bir atmosferde buluyorsunuz kendinizi. Burası sadece Karşıyaka'nın değil, tüm İzmir'in yüz akı olmuş. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık...