YENİ ASIR

Pamukkale'nin zaferi


04 Haziran 2004

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu sonunda gazetemizin de olayın üstüne gitmesiyle Pamukkale ve merkez ilçe Karahayıt'a yapılacak olan yatırımlara destek verecek olan anlaşmayı imzaladı.
Üzüldüğüm nokta, bu kadar önemli bir yatırım için, devletin makamlarına neden bu kadar baskı yapmak zorunda kalıyoruz. Pamukkale, turizm açısından son derece önemli bir turistik beldemiz. Bilindiği üzere eşsiz travertenleri oluşturan ve şifa veren suların iyi kullanılmaması bu doğa harikası için tehlike çanları çalmasına neden oluyordu.

BÖLGE CANLANACAK
Son yıllarda alınan önlemlerle travertenler yeniden eski beyazlığına dönmeye başladı. Yazın serin, kışın ılık olan ve termal olarak yararlanılan suyun ve travertenlerin yanı sıra tarihsel zenginliği de büyük Pamukkale'nin. Biz millet olarak elimizdeki nimetlerin değerlerini ancak başkaları tarafından bizim tarihi yerlerimizi hatırlatan filmler çevrildiğinde anlıyoruz. Çanakkale Truva örneğinde olduğu gibi.
Ne zaman Brad Pitt'in başrolünü oynadığı Truva filmi çevrildi, o zaman yıllardır burnumuzun dibinde olan şehrin kıymetini anladık. Şimdi de bölgede turizm patlaması yaşanıyor. Bakanlığın desteğiyle Pamukkale ve Karahayıt'a yapılacak olan Sağlık turizmi ve kür merkezi ile golf sahaları bölgeyi daha da canlandıracak.

NEDEN KARAHAYIT ?
Pamukkale'nin 5 km. kuzeyindeki Karahayıt yani kırmızı su merkez ilçe Karahayıt kasabası içindedir. Kırmızı su travertenleri 60 derece sıcaklıkta çıkan termal su çevresinde oluşmuştur. Termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı, yeşil ve beyaz renkli traverten tabakaları oluşmuştur. Yakın zamana kadar daha çok iç turizme hizmet veren Karahayıt Kaplıcaları artan konaklama tesisleri ile önem kazanmış ve Pamukkale'den sonra turizmdeki yerini almıştır.

GELİN DİLEK TAŞI
Geçmiş bir zamanda güzeller güzeli genç bir kız, gönlünü köyün çobanına kaptırmış. Ama talihsizliktir ki köyün beyinin oğlunun da kızda gözü vardır. Bir gün evlilik hazırlıklarında olan kız atla nişanlısı olan çobana yemek götürürken yolda arkasındaki beyin oğlunun atıyla ona doğru geldiğini görür. Kız başına gelecekleri anlamıştır. Kendini çobandan başka birine yar etmemek için tanrıdan ona yardım etmesi için dua eder ve "Tanrım taş olayım ama beni bu beyoğluna yar etme" der. O arada kızın duası kabul olur ve oracıkta atı ile birlikte taşa dönüşürler. O günden bu yana yeni gönlünün muradına eren gelinler bu kayaya gelerek evlilik yaşantılarında mutlu olmak için tanrıdan dilekte bulunurlar. Bu gün bile genç kızlar Karahayıt Kasabası'nda bulunan bu kayayı gelip ziyaret ederler.YENİ ASIR SİNEMA
Aşil'in eteğini karısına verdi