YENİ ASIR

Okuyuculardan mektup var


29 Ekim 2004

Artık sizlerin de bildiği gibi elimden geldiği kadar köşemde okuyucu mektuplarına yer vermeye, telefon ve faksları yanıtlamaya, bana aktarılan sorunları gerekli makamlarla görüşerek çözüm aramaya ve sizlere iletmeye çalışıyorum.
Bugün yine mektup günü...
***
372/10 Sokak (Bornova-İzmir) sakinlerindenim. Bulunduğum bölge Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin arkasındaki müstakil evlerin bulunduğu yerde. Bornova Anadolu Lisesi'nin karşısında bulunan bölgede geçen hafta bir ekip gelerek çalışma başlatmış ve baz istasyonu kurma izinlerinin olduğunu söylemişlerdir.
Müstakil evlerin bulunduğu bölge sakinleri olarak hemen girişimlerde bulunulmuş, ancak evlerimizin çok yakınına kurulması planlanan baz istasyonu için bir arsa sahibine yıllık 4 bin dolar ödeme yapıldığını yazılı olarak görmüş bulunuyoruz.
"Sadece arsa sahibinin onayı alınarak diğer komşular ve sakinlere sorulmadan baz istasyonu nasıl kurulur" diye kaymakamlığa ve belediyeye başvurduk.
Bu arada kendi araştırmalarımız sonucunda baz istasyonu yapılacak yer ile (koordinatları tespit edilmiş) yapılmaya başlanan yerin birbirinden farklı olduğunu öğrendik. Elimizde tüm belgeler var.
Bu karışıklık arasında iş oldu bittiye getirilip baz istasyonu yapılacaktı.
Bu arada Bornova Kaymakamlığına dilekçe ile yanlışlığın düzeltilmesi için başvuruda bulunduk. Kaymakam yanlışlığın düzeltilmesi için çok ilgili davrandı. Yanlışlığı bilinçli vatandaşlar olarak tespit etmeseydik, yanlış yere baz istasyonu kurulacaktı. Ülkemizde maalesef denetim olmadığı gibi doğru iş de yok. Bu yanlışlığın sorumlusu kimdir?
Acaba Bornova Belediyesi yanlışlıkla yapılan inşaatlara karşı duyarsız mı kalıyor? Yoksa 60 ayda 60 proje ile başa gelen ekip projelerin heyecanıyla
atlıyor mu bazı sorunları?
Saygılarımla.
Vehbi Özkanlı
***
Sayın Yeğinboy,
25 Ekim pazartesi günlü "Karşıyaka Belediyesi'nin çalışmaları" başlıklı yazınızı okudum. Belediyenin, çöp bidonu ve konteynerleri kaldırarak saatli-poşetli çöp toplamaya başladığından söz ediyorsunuz. Geçen akşam saat 19.00 sularında Zübeyde Hanım Parkı'ndan Alaybey'e doğru yürüdüm. Uygulamayı gözlerimle gördüm. Öncelikle vatandaş saat konusuna uymamış. İsteyen istediği saatte her hangi bir naylon torbaya koyduğu çöpünü kaldırım kıyısına rahatlıkla bırakıyor. Tüm sokak kedileri ile köpekleri bu naylonları parçalayıp dağıtınca ortaya sanki Karşıyaka'da bir çöp grevi varmış gibi görüntü çıkıyor. Size de dolaşmanızı öneririm.
Saygılarımla...
Lütfü Dağtaş