YENİ ASIR

Öğrencilerimiz Avrupa yolcusu


30 Mart 2005

Geçtiğimiz günlerde Avrupa entegrasyonu sürecinde olan ülkelere sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel katkıda bulunmak amacıyla Avrupa Birliği Programları adı altında, değişik alanlarda geliştirilmiş programlar bulunduğunu bildirmiş ve bu programlardan Sokrates'ten bahsetmiştim.
Ülkeler arasındaki işbirliği ile gerçekleşen ya da gerçekleşecek olan bu programların amaçlarının, Avrupa vatandaşlığı kavramının Avrupa yelpazesi altında bulunan toplumlarca benimsenmesi, kültür mirasının korunması, kültürler arası etkileşimi kolaylaştırması, farklı toplumlardan gelen insanların bir proje etrafında toplanarak dayanışma bilinci oluşturması olduğunu sizlere anlatmıştım. Yazımın üzerine bir çok okul yetkilisi ve öğretmenlerden konu hakkında görüş ve bilgi yağdı.

UYGULAMASI ZOR
Özellikle öğretmenler bu programın kendileri açısından uygulanmasının zor olduğundan yakınırken, okul yöneticileri programın faydalarını anlattılar.
Öğretmenlerimiz; "bu programlar öğretmenlerin İngilizce bilmesini şart koşuyor. Bu programdan genellikle dil öğretmenleri faydalanabiliyorlar. Örneğin ben matematik öğretmeniyim, aldığım 750 YTL maaşla yeterli derecede İngilizce eğitimi nasıl alayım?" diye soruyorlar.
Burada iş yine devlete veya idarecilere düşmekte.
Adı geçen bu programların her biri kendi içinde alt programlardan ve çok sayıda eylemlerden oluşmakta:
* Sokrates Programı,( Genel Eğitim)
* Leonarda da Vinci Programı (mesleki eğitim programı)
* Avrupa İçin Gençlik Programı (Comenius)(okul öncesi eğitimle, ilk ve orta öğretimi kapsıyor, dil öğrenimi konusunda öğrenci değişimi yapılıyor.)

SEVİNDİRİCİ
Aldığım bilgilere gore Türk okullları Avrupa Birliği eğitim programından yararlanmak için büyük bir atılım başlatmış. Comenius ve Leonarda da Vinci programları için yapılan proje sayısı 2 bin 600'e ulaşırken, bu yıl beş bin 230 öğrenci Avrupa'ya gidecekmiş. Projelere başvuran devlet okulları sayısı özel okullarını geçmiş. Geçen yıl devlet okullarının oranı yüzde 21 iken, bu yıl yüzde 70'e çıkmış.
Comenius'tan 1000, Leonarda da Vinci'den 3 bin ve yüksek eğitim programını kapsayan Erasmuz Programı'ndan da 1230 olmak üzere bu yıl Avrupa'ya gidecek öğrenci sayısı beş bin 230'u bulmuş. AB'nin bu programlar için hibe ettiği fon 2005 yılı için 30 milyon 943 bin euro. Tabi gün geçtikçe artan rakamları duymak çocuklarımızın eğitimi açısından son derece sevindirici. Biz veliler işleyen, uygulanan sistemden ne kadar haberdarız? Bilemediğim için konuya önem vererek sizleri de bilgilendirmek istedim.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.