YENİ ASIR

Ne yazık ki zenginler de ölür


12 Nisan 2004

"Bir öğrencinin "Sizin kadar zengin bir kişi ile ilk defa karşılaşıyorum" demesi üzerine Rahmi Koç, "Vergi vererek zengin" diye yanıtlamıştı. Öğrencinin, zenginlerin her istediğine ulaşabilmesinin nasıl bir duygu olduğunu sorması üzerine de, Koç, "İnsanlar bir takım elbise giyer, üç öğün yemek yer. Zaman gelir yemekleri kesmek zorunda kalırsınız. Zenginliğiniz bankada durur, milletin çenesini yorar. Bu tamamen psikolojik bir durum. Zengin olunca yardım etmeniz, vergi vermeniz, sosyal konulara eğilmeniz lazım. Zengin olunca ölemiyorsunuz da. O kadar iyi bakıyorlar ki, adamı süründürüyorlar" demişti.

ORDA HER ŞEY EŞİT
Ama olay ne yazık ki sayın Koç'un söylediği gibi değilmiş. En iyi doktorları da getirseniz, en iyi tedavileri de yaptırsanız bu dünyada süreniz dolduğunda ecelin önüne geçemiyorsunuz. İşte o zaman herkes eşit seviyeye iniyor. Öbür dünyada zenginler bu tarafa, fakirler bu tarafa bölümü var mı bilmiyorum ama sonuçta hepimizin gideceği yer aynı. Sakıp Sabancı tüm Türkiye'ye mal olmuş bir halk adamıydı. Kimse onu zengin adam olarak nitelendirmedi. Her zamanki kendi konuşma üslubuyla en çok sevdiği yemeğin pilav olduğunu söyleyerek yaşayan iyi yürekli bir vatandaştı.

SEVAP KEFESİ
Sakıp Sabancı, çok önem verdiği 'Hayatım' adlı son kitabının son bölümünde şöyle diyordu: "Her şeyden önce Sakıp Sabancı'nın da bir insan olduğu, insanların hatalarıyla, sevaplarıyla bir arada değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Eğer terazide sevap kefesi ağır basıyorsa, ne mutlu bana... "
İşte sanırım bu sözler onu anlatmaya yeter. Alllah tüm sevenlerine ve ailesine sabır versin...

Kitap Fuarı açıldı
Kitap Fuarı'nda bu yıl çok fazla sivil toplum örgütüne yer verilmemesinden dolayı bir çok sivil toplum örgütünden şikayet geldi. Konu ile ilgili bilgi alabilmek için İZFAŞ Genel Müdürü Dilara Ersözlü ile görüştüm. Ersözlü: "Bu durum TÜYAP'ın yeni alanı ilk kez kullanıyor olmasından kaynaklı sanırım. Çünkü alanı yeni tanıyorlar, daha önceden bitmiş halini görme fırsatları olmadığı için doğaldır ki, yerleşim konusunda biraz sıkıştılar ve talep eden her kesime bu yıl yer veremediler. Bu arada tabi ana organizasyon TÜYAP'ın olduğu için çok fazla da yorum getiremiyorum. Biz lojistik destek ile kendilerine yardımcı oluyoruz" dedi. Cumartesi günü TÜYAP'ın yer aldığı yeni alanı gezdim. Bana yeni alan oldukça küçük geldi. İlk açılış günü olduğundan da oldukça kalabalıktı. Bir çok yayınevi ücret vermelerine rağmen kendilerine yer bulmakta güçlük çekmişler çekmişler. Yine de çeşitli yazarları bir arada görmek ,onlarla sohbet etmek için kaçırılmaz bir fırsat...