YENİ ASIR

Muhtar adaylarını ihmal ettik


24 Mart 2004

Yerel seçimler dolayısıyla sürekli belediye başkan adaylarımızı tanıtıyoruz. Oysa, aynı gün muhtarlarımızı da seçeceğiz. Başkan adayları ile uğraşmaktan muhtar adaylarımızı unuttuk.
Onlarda da sıkı rekabet var. Mavişehir, Karşıyaka'dan bağımsız başlı başına bir yerleşim merkezi oldu. Bölgede ciddi seçmen kitlesi var. Mavişehir'e muhtar olmak küçümsenecek bir görev değil. Bölgede üç muhtar adayı ciddi rekabette. Şu an görevde olan Mavişehir muhtarı Zehra Betül Akıncılar, Ali Cengiz Yücelten ve Gürol Küçükgörür.

İŞTE ADAYLAR
* Ali Cengiz Yücelten: Önce AKP'den meclis üyesi kontenjan adayı olarak listede yer almış. AKP'nin açıklanan ilk belediye meclis adayları listesinde ismi var. Olay ortaya çıkınca, Yücelten kendi isteği ile adının silinmesini istemiş ve konuyu açıklayan bir bildiriyi Mavişehirliler'e dağıtmış. Bildiride; "Muhtarlık seçimi adaylar tarafından karalama kampanyasına dönüştürüldü. Rant kavgasına karşı olduğumuzu 'mühür parasını Mavişehir'in hizmetinde kullanacağız' sloganı ile duyurduk. Bu diğer adayları rahatsız etmiş olmalı ki bana iftira atıyorlar. Hiç bir partiye üye değilim. Durum bana bildirildiğinde AKP Belediye Başkan adayı Kerem Ali Sürekli'den adımı listeden çıkarmasını rica ettim" diyerek açıklık getiriyor.
* Betül Akıncılar: Bir başka dedikodu ise halen görevde olan Mavişehir muhtarı Betül Akıncılar ile ilgili. Posta kutularında, Betül Hanım hakkındaki mahkeme tutanağı dolaşıyor. Davacılar Ümit Gürol, Abdullah Taşkın ve Murat Kabaloğlu.
Davalı ise Zehra Betül Akıncılar. Dava konusu usulsüz olarak Mavişehir İş Bankası Şubesi'nde muhtarlık adına açılmış olan hesapla ilgili. Olay yargıda...
* Gürol Küçükgörür: Mavişehir Koruma ve Güzelleştirme Derneği Saymanı ve Karşıyaka Kent Meclisi Üyesi. Projeleri arasında en ilgimi çeken, Mavişehir I. ve II. Etaplar Toplu Konut Yapı yönetimleriyle ortaklaşa 24 saat çalışacak bir ambulansı hizmete sokmak istemesi oldu.

GERİ SAYIM BAŞLADI
Mavişehir'de 10 bin 700 kişinin yaşadığı düşünülürse, bu çok önemli. Küçükgörür'ün projeleri arasında gönüllü kan bağışı zinciri ve Mavişehir'e özgü "Meslek Telefon Rehberi" hazırlanması da yer alıyor. Yıllardır Mavişehir'de oturan biri olarak karşı komşumun ne iş yaptığını ve telefon numarasını bilmiyorum. Bu çalışma komşuluk ilişkilerimizi hatırlamamıza ve birbirimizden haberdar olmamıza yarayabilir. Sandık için geri sayım başladı. Mavişehir'de 6 bin 617 seçmen, 23 sandık var. Pazar günü Mavişehirliler muhtarlarını seçecek. Adaylara iyi şanslar...