YENİ ASIR

Muhalefetin AKP'ye yanıtı


24 Kasım 2005

Geçen hafta Aydın İl Başkanı Mehmet Erdem ile yaptığım görüşmeyi sizlere aktarmıştım. Erdem'e, çiftçi mitingleri ve Aydın çiftçisinin durumu hakkında görüşlerini sordum. Çünkü, Manisa'da gerçekleşen çiftçi mitingine bizzat gitmiş ve kendi gözlerimle çiftçinin feryatlarına tanık olmuştum.
Erdem de, "Bir miktar siyaset kokuyor. Kestanede, zeytinde ve dağ eteğinde yetişen ürünlerde problem yok. Buğday, mısır, pamukta sorun gözüküyor. Hükümetin yaptıklarını iyi irdelemek gerekiyor. Hükümet gümrük vergisi uygulamasıyla çiftçimizi koruyor. İlk kez AK Parti iktidarı mısıra prim verdi. Mısır üretimimiz yükseldi" diyerek hükümetin tarım politikasını savundu.
Aydın İl Başkanı Mehmet Erdem'in bu düşüncelerine hiç geçikmeden diğer partilerden tepkiler geldi.

CHP AYDIN...
Bakın CHP Aydın İl Başkanı Bülent Tezcan, Erdem'in düşüncelerine nasıl cevap veriyor: "AKP İl Başkanı'nın sözleri dükkanından çıkmadığını gösteriyor. Biraz hayvancılık yapan, buğday eken köylüyle görüşsün. Köylü 1 milyon 300 bine mal ettiği pamuğu 700-800 bin liraya satıyor. 350-330 bin lira arası mal ettiği mısıra ofis 220 bin lira fiyat verdi. Çiftçi 'aradaki farkı kim karşılayacak?' diye soruyor. Kredisini ödeyemeyecek duruma gelmiş. Buğdayın maliyeti 400 binin üzerinde, 250 bin lira satış fiyatı. AKP'li milletvekillerinin Aydın'ın köylerine girecek hali kalmadı. Parti merkezinden gelen propagandaları okuyup duruyorlar."
Erdem'in çiftçi mitinglerinin siyaset kokuyor, sözlerine Tezcan'ın tepkisi şöyle oldu: "AKP Aydın İl Başkanı tabii öyle diyecek. Çünkü, hükümet ve Tarım Bakanı'nı, 'siyasi niteliği var' dediler. Ziraat odası başkanlarının da çıkıp, 'hayır bu siyasi bir miting değildir' diyerek kendilerini savunma çabalarını da yalnış buluyorum. Çünkü bu tabii ki siyasi bir miting. Ama onların çekmek istediği manada değil. Yani siyasi partilerin kontrolünde yapılmadı. Burada üreticinin sorunu, hedefi siyasidir.

DEVAM EDECEK
Üreticinin, AKP'nin tarım politikalarına yönelik bir mitingidir. Hükümetin bunu kınamasının bir anlamı yok. Şikayet edeceklerine ders almalılar. Türkiye tarımını IMF politikalarına teslim etmesinler."
Aydın İl Başkanı Mehmet Erdem'in geçen hafta ki sözlerine Aydın ANAP ve DYP il başkanlarından da sert tepkiler geldi. Yerim sınırlı olduğu için bugün sizlere sadece CHP Aydın İl Başkanı Bülent Tezcan'ın görüşlerine yer verebildim. Yarın ANAP ve DYP...