YENİ ASIR

Mini bir DYP turu


15 Temmuz 2005

DYP İzmir İl Teşkilat Başkanı Cevat Kırkpınar'ın geçtiğimiz günlerde delegelere vermiş olduğu beyanat epey başını ağrıtmış gözüküyor. Hatırlarsanız Kırkpınar kongre sürecine girmiş olan ilçelere delege seçimlerinde "CHP'ye benzemeyin" mesajı vermişti. Kırkpınar'ın bu çıkışına, CHP tarafından sert tepkiler geldi. Bakın Kırkpınar konuya nasıl nokta koyuyor:

HEPSİNİ KOVARDI
"CHP'yi Atatürk kurdu. Bu konuda kimsenin bir söz söylemeye hakkı yok. Zaten yaşayıp CHP'nin bugünkü halini görse hepsini kovardı. Demokrasi olduğu sürece CHP'ye ihtiyaç her zaman vardır. Türkiye'nin köklü belli başlı iki partisi var. Biri CHP, diğeri DYP. Nasıl DYP olmazsa olmazdır, aynı durum CHP için de geçerlidir.
CHP'de il, ilçe Başkanlığı yapmış insanlar beni "söyleyemediklerimizi söylemişsin, ağzına sağlık" diyerek tebrik ettiler. Siyasetçi olarak yaşanan olaylardan CHP adına ben utanmıştım. Onların iç işlerine karışmak haddimize düşmez.

UYARI GÖREVİ
Ben sadece kendi DYP'li arkadaşlarımı aynı duruma düşmemeleri için uyardım. Delege seçimlerine bu hafta Balçova'dan başlıyoruz. Ardından 28 ilçe eylül ayına kadar tamamlanacak."
Teşkilat Başkanı Cevat Kırkpınar'dan sonra İl Başkanı Turan Arınç ile sohbet ettik. Arınç geçirdiği operasyon sonrası moraline ve sağlığına kavuşmuş olarak Genel Başkan Mehmet Ağar'ın her gün basında yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Arınç, "Yeni GİK üyemiz Emin Dinleten ile de uyumlu bir çalışma içindeyiz. DYP, çalışkan, düzgün bir arkadaş kazandı. Türkiye, Genel Merkez tarafından bölgelere ayrıldı. Tüm GİK üyesi arkadaşlarımız Türkiye'ye dağılmış durumda. Çalışmalarını anlatıyorlar. Yenilenmiş parti ve teşkilatlarla hazır olacağız. Ayrıca İzmir'de sessiz sakin bir seçim istiyoruz" diyerek düşüncelerini aktardı.

İDEALİST GRUP
DYP Genel Kongresi'nden beri birlik, beraberlik mesajları veren muhalif İdealist Grup adı altında toplanmış olan ekipten Tarcan Ülük'le görüştüğümden aldığım barış mesajları karşısında memnun oldum.
DYP İzmir'de huzur ortamını yakalamış gözüküyor. Bakın Ülük, savaş baltalarını gömmeleri konusuna nasıl bir açıklama getiriyor:
"DYP Türkiye'de ilk yapılacak seçimlerde öncelikle İzmir olarak birinci parti gelmek zorunda. Genel Merkez ve Genel Başkanımız bu duruma engel olacak hiç bir mazereti kabul etmiyor. Genel Başkanımızın görüşleri doğrultusunda İdealist Grup olarak il teşkilatına katkı kararı aldık. Kurmuş olduğumuz web sitemizi ile teslim ettik. Hedef DYP'nin yükselmesi. Ayrımcı değil birleştirici olacağız. Yarışta yok değiliz. Ama bu parti içi başarıyı nasıl yakalarız yarışı olacak. Bu da zaten başarı için şart. İl kongresi zamanı kim bu işi daha iyi yaparım derse değerlendiririz. Ya da mevcut yönetimimizi hep beraber destekleriz."