YENİ ASIR

Mini bir Aydın turu


30 Haziran 2004

Çarşamba günü komşu ilimiz Aydın'a ziyarette bulunduk. Amaç hem ziyaret, hem de sorunlarını dinleyerek basın kanalıyla dile getirmek idi... İlk ziyaretimizi EBSO Aydın Şube Başkanı Tahir Işıklıoğlu'na yaptık. Aydın genelinde kurulmuş olan sanayi tesislerinin büyük bir kısmı tarımsal amaçlı ve gıda sektörüne yönelik. Ayrıca 100 civarında zeytinyağı fabrikası var. Türkiye'de zeytin, incir ve kestane üretiminde birinci, pamukta ikinci sırayı alan ilimizin en büyük dezavantajı İzmir'e yakın olması. Çünkü gençliğin çoğu ya İzmir'de okuyor ya da İzmir'de çalışıyor.

İZMİR'E YOĞUN GÖÇ
Aydın'da beyin göçü ağırlık olarak İzmir, İstanbul arasında dağılmış. Işıklıoğlu sohbetimiz esnasında Aydın'ın farklı sorunlarına değindi; "Şehiriçinden geçip gitmeye kalktığınızda tam 16 trafik lambası 32 dakikanızı alıyor. Denizli'ye kadar 40 tane var. Bu işkence değil de ne? Ayrıca büyük emeklerle kurulmuş olan Adnan Menderes Üniversitesi'nin ödenekleri artırılmalı. Üniversitenin yer seçimi hatalı. Tüm birimler tek kampüs içine toplanmalı. Toplam 8000 öğrenci var. Aktiviteleri dağınık yerlerde. Bu yüzden istenen verimi alamıyorlar. Bir de Kuşadası'ndaki sarrafi ve deri sektörünün vergi dairesi ne yazık ki İstanbul, Aydın değil. Aydın'a bir kuruş KDV kalmıyor. Aydın'ın suçu ne?"

İMARZEDE'LER ÇOK
İkinci adresimiz Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin oldu. Ortekin bizi halk ziyaretini yarım bırakarak karşılama inceliği gösterdi. Gördüğüm kadarıyla Ortekin, seçimlerden sonra AKP rozetini bir kenara bırakmış ve var gücüyle çalışmaya başlamış. Seçimlerden önce atanmış belediye başkanı olduğundan dolayı verdiği seçilme mücadelesi, seçimlerden sonra da sönmemiş. Şimdi belli ki seçilmiş başkan olmanın verdiği rahatlıkla, halkın da güvenini arkasına alarak daha iyi hizmet vermenin yollarını arıyor.
Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin ilginç açıklamalarda bulundu; "En fazla İmarzede'nin Aydın'dan olduğunu biliyor musunuz? Duyumlarımıza göre 40 trilyon para gitmiş. Aydın çok ilginç bir şehir. Ne yazık ki tam bir emekli şehri olmuş. Çünkü çalışan, genç kesim ya İzmir ya da İstanbul'da. Aydın'da basketbol takımı olmadığını biliyor musunuz? Yurtdışına giderken zeytin hediye götürmek istedim. Üstünde Aydın yazısı olan bir tane ambalaj bulamadım. Enginar dolması Aydın'a özgü bir yemektir. Pişiren tek lokanta bulamazsınız. Ama Antep mutfağı gelmiş yerleşmiş. Üniversite, gençlik şehri yapmak istiyorsun. Tam 7 yıl üniversite ve belediye mahkemelik olmuş. Üniversitenin durumu ortada."
Son durağımız 1 Temmuz'da emekli olacak olan Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu oldu. Göktayoğlu emekli olunca Aydın'dan uzak kalamayacağını yaz aylarında Kuşadası'nda olacaklarını söyledi. Yeni Aydın Valisi'nin kim olacağı konusu ise henüz kesinlik kazanmamış.YENİ ASIR SİNEMA
Filmdeki Truva Atı Çanakkale'nin oluyor