YENİ ASIR

Mesajlarınıza dikkat!


29 Ocak 2005

Okuyucu mektubu;
Faturamda birçok meblağın yeniden yazıldığını fark ettim. Turkcell müşteri hizmetlerini aradım, şikayet dilekçesi yazmamı istediler. Dilekçeme SMS ile
basit bir cevap geldi "faturanızda hata olmadığı tespit edilmiştir"
Bunun üzerine Turkcell'i tekrar arayıp Müşteri Hizmetleri Temsilcisi ile yarım saat konuşup / bekletildikten sonra şunu öğrendim.
Mesajlarınızda Türkçe karakter kullandığınız takdirde 1 mesajı birkaç mesaja bölüp faturalandırıyorlar. Örneğin ben 9 mesaj göndermişim ve 41 mesaj ücreti ödedim! Telefondaki kişi ısrarla bunun sadece Nokia
telefonlarda olduğunu söyledi ancak iş arkadaşlarımdan öğrendim ki aslında tüm marka telefonlarda aynı sorun oluyormuş.
TurkCell ciddi para kazandığı için, bu gerçeği müşterilerinden mümkün olduğunca saklı tutmayı tercih ediyor. Ben dilekçe yazdığım halde bilgi alamadım, çok ısrarlı davranınca sonunda bu bilgiye ulaşabildim.
Çevremizdekileri de uyaralım, kimse kazıklanmasın
Ali Nusret Gürhan"

BEN DE YAŞADIM
Yukarıdaki okuyucu mektubunu özellikle yayınladım. Çünkü aynı olay benim de başıma geldi. Benim bir insana aynı anda 6 tane veya 9 tane mesaj çekmem için telefon veya mesaj manyağı falan olmam lazım. Bana gelen Turkcell faturam detaylı olduğu için ardı ardına fatura edilmiş mesajları görünce durumu kavradım. Bu durumun sadece Nokia telefonlar için mi geçerli olduğundan tam olarak emin değilim, ama Turkcell'in bu konuda acilen bir şeyler yapması gerektiği konusunda eminim.

TAKSİTLENDİRMEM!
Bankaların artık yediğimiz ekmeği bile kredi kartına taksitlerdirme politikası yakında yine çok kişinin başını yakacak. Kasaya geldiğimde kasiyerin "Faturanızı taksitlendirelim mi?" sorusunu duyduğum zaman cinlerim tepeme çıkıyor. Yedikten 24 saat sonra bile vücudumda kalmayacak bir lokma ekmeği, domatesi neden 4 ayda ödeyeyim? Taksitlendirmemm...!
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran da daha birkaç yıl önce bu konuda icralar, intiharlar, aile faciaları, ev-arsa satılması gibi çok acı tecrübelerin yaşandığını hatırlatarak; "Fakat bütün bunlar olmamış gibi bankalar yeni bir yöntemle piyasaya bütün hızlarıyla girdiler. 12 ay taksit gibi, tüketicinin geleceğini harcayacağı ve dünyada eşi emsali görülmemiş bir yönteme başvuruldu. Tüketici benzinini de, giyeceğini de, yiyeceğini de taksitle almaya başladı. Biz dernek olarak işin bilincindeyiz ki yeni kredi kartı mağdurları ordusu oluşuyor" diyor.
Tüketici dernekleri temsilcileri, taksitli satışın vatandaşları gereksiz tüketime yönelttiğine, asgari ödeme ile de borcun azalmadığına, tersine katlanarak arttığına dikkat çekiyorlar. 26 milyon adedi aşan kart ile 2004 yılında kredi kartıyla yapılan harcamalar, 2003'e göre yüzde 63 oranında artış göstermiş. Ancak vade farksız taksit var diye satın aldığı her ürüne taksit yaptırmaya kalkan vatandaş ay sonunda yüksek faturaları karşısında buluyor. Yeni bir 2001 krizine doğru pupa yelken gidiyoruz...Dikkat!