YENİ ASIR

Merkez sağın adresi olma yarışı


21 Nisan 2004

Sizlere bundan önceki yazılarımda 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in AKP ile ilgili benzetmesinin çok doğru bir saptama olduğunu söylemiştim. Hatırlarsanız Sayın Demirel, AKP Hükümeti'ni sarmısağa benzetmişti.
"Nasıl sarmısağın kokusu sonradan çıkar bu da öyle. Şimdiden bir şey söylemek yersiz" demişti.
Akşam Gazetesi'nin "Merkez Sağda Tapu Kavgası" adlı yazı dizisiyle ilgili olarak AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan soruları yanıtlamış.
Ben röportajda ilgimi çeken bölümleri buraya taşımak istedim. Gelin cevapları beraber yorumlayalım (Parantez içindekiler benim yorumum);
Başbakan Erdoğan, "iktidara beş yıllığına değil, üç dönem için, 15 yıllığına geldik. AKP'yi dünya markası yapacağız" demiş. (Bizler zaten yıllardır başa gelenlerin padişahlık sultasından bıkmamış mıydık?)
Şu anda AKP'yi dünyada markası olma yoluna doğru taşıyoruz. ( AKP'li bakanlara, milletvekillerine bir haller olduğunu söylemiştik. Megolomaninin nereden geldiğini anlayın artık.)

KİMLİK BUNALIMI VAR
* Bugün Türkiye'de merkez sağda bir boşluk var mı? AKP'nin merkez sağa oturduğu söylenebilir mi?
ERDOĞAN: Şu anda biz liberal ekonomiyi savunuyoruz. Merkez sağda ise, aslında vatandaş kendini orada ben merkez sağın bir mensubuyum diye görüyor zaten.. Onun için de biz; 'merkez sağda olanlara bizim çatımız size açık. Merkeze yakınsınız siz. Ekonomik anlayışımız budur, siyaset yelpazesinde yerimiz muhafazakar demokrasidir. Buyrun bu çatı altına' diyoruz ve oraya kendilerini davet ediyoruz.( Hatırladığım kadarıyla sayın Erdoğan sık sık biz merkez sağız demiyor muydu?)
* Ama kendiniz için 'sağ' demekten imtina etmiyorsunuz?
ERDOĞAN: Hayır ama 'Merkeze yakın sağ, merkeze yakın sol bizim çatımız altında toplanıyor' diyoruz. Sağın da, solun da aşırı uçları var. Biz bu aşırı uçlara açık, net biçimde kapalıyız diyoruz ama merkeze yakın olanları çatımızın altına toparlamaya davet ediyoruz. (Bir kimlik bunalımı var, ben de tam isimlendiremedim)

DURUM VAHİM
* DYP, MHP, ANAP gibi partiler size göre siyasetin neresindeler?
ERDOĞAN: Onlar zaten kendi ifadeleriyle de sağda olduklarını söylüyorlar. Mesela bir tanesi de merkez sağda olduğunu.. Bazıları paylaşamıyor merkez sağı, 'ben de merkez sağdayım' diyor. Partiler de doğar, büyür, gelişir ve ölürler. Bunlar gelişme büyüme sürecini geçmişlerdir. Şimdi hepsi ölüme doğru gidiyor, ömürlerini tamamladılar. Bu gerçek, yarın bizim için de geçerli. Biz parti olarak üç dönem ülkemize ciddi bir hizmet vermek istiyoruz. Bir defa biz kurumsallaşma sürecini yaşıyoruz. Bu süreci büyük ölçüde tamamlamış durumdayız. Niye büyük ölçüde diyorum. Bir defa parti olarak idari noktada ilçeler, beldeler anlamında..(Sayın Başbakanımız herhalde hiçbir tek parti iktidarının üç dönem ömrünü sürdüremediğinin farkında değil. Partilerin doğup, büyüyüp, öldüğünü söylerken kendilerini ölümsüz görüyorlar. Durum vahim...)