YENİ ASIR

Menemen'de neler oluyor?


11 Kasım 2005

CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve CHP Menemen İlçe Başkanı Ali Sakallı arasındaki anlaşmazlık had safhaya vardı. CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan'ın görevlendirdiği 3 kişilik komisyon tarafları dinleyerek rapor hazırlayacaktı. Hatırlarsanız, Tahir Şahin geçen sene Mustafa Sarıgül taraftarı olmuş, 23 Aralık Kubilay'ı anma törenlerinde Sarıgül'ü Menemen'de ağırlamış, Genel Merkezi karşına almıştı.

CHP'DEN İSTİFA ETSİN
Ali Sakallı, Şahin ile aralarındaki sürtüşmenin Sarıgül hikayesine dayandığını, Şahin'in kongreden sonrada aynı duruşu sergilediğini, hatta bununla kalmayıp '6 okun altına imza atmam', dediğini söylüyor.
Sakallı, "O zaman istifa etsin diyoruz. En son 29 Ekim resepsiyonunda Kaymakam bizim masaya yöneldiğinde Kaymakamı uzaklaştırdı. Bu haraket bizim için bardağı taşıran son damla oldu. Zaten kendisi geçmişte yaşananlardan dolayı 1 yıl tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Şu an dosyası bekliyor. Kendisi ilçe yönetimini düşürmeye çalışacağını söylüyor. Bir önceki yönetim kendi adamlarından oluşuyordu. İstediği gibi idare edebiliyordu. Bizi idare edemiyor, sıkıntısı oradan. AKP İlçe Başkanı İdris Akkoyun'un açıklamaları olmuştu. Açıklamalarında gerçek payı var. Menemen'e hiç bir hizmet getirmiyor. Büyükşehir'in yaptıklarını kendine mal ediyor" diyor.
Sakallı'nın açıklamalarından sonra Belediye Başkanı Tahir Şahin ile görüştüm. Şahin, "Parti ilçe binasının bir dairesinin tapusu bana ait. 6 okun altına imza atmam ne demek? Mesele kurultay meselesi değil. Genel merkez çok ilçeyi görevden aldı. Delege seçimleri şaibeli. Antidemokratik delege seçimleri yapıldı. Kurultayda taraf olduğum için 25 yıldır Baykal'cıyım diyen eski İlçe Başkanı Serpil Ertuğ görevden alındı. Ardından Ekrem Bulgun yönetimi Tahir Şahin'e en çok kızan adamı Ali Sakallı'yı ilçe başkanı yaptı. 1999'da ikimiz belediye başkan aday adayı idik. Ben kazandım. Kaybedince ANAP'a çalıştılar. Asıl ben buna ihanet derim. Menemen'de delege seçimleri sandık kurulmadan düzenlenmiştir. Ama kuruldu gösterildi. Benim asıl tavrım bu olaya" diyerek şikayetlerini dile getirdi.

23 ARALIK YAKLAŞIRKEN
Anladığım kadarıyla 23 Aralık Kubilay'ı anma törenleri tüm siyasi partiler ve özellikle CHP için siyasi bir gösteri arenası. Şimdi yeni bir 23 Aralık yaklaşmakta. Bakalım o gün nasıl siyasi şovlar izleyeceğiz. Bu arada Kubilay da anılır...