YENİ ASIR

Mavişehir'deki okul arsası


22 Eylül 2004

Geçtiğimiz günlerde Mavişehir muhtarı Gürol Küçükgörür aradı, şikayetlerini dile getirdi. Bakımsız durumdaki EGS önündeki Ticaret Merkezi inşaat alanı ile Ticaret Merkezi inşaat alanının park olarak bırakılmasını istediklerini söyledi. Ayrıca 1991 yılında ilkokul alanı olarak ayrılmış olan 7307 metrekarelik arsanın TOKİ tarafından ihale ile "Eskidji" aracı kurumu ile satışa çıkarılmasına karşı duydukları tepkiyi dile getirdi.

1991'DEN BEKLİYOR
Mavişehir Muhtarı Gürol Küçükgörür'ün konu ile ilgili olarak gönderdiği açıklamada şunlar dile getiriliyor:
"Türkiye Emlak Bankası A.Ş tarafından yapımına başlanan Mavişehir Toplu Konut Alanı 1/1000 ölçekli uygulama imar planları, 1991 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onanmıştır. Onama sırasında gerek plan notları, gerekse de Karşıyaka Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Emlak Bankası arasında yapılan protokol ile "Kamu yararına ayrılan alanlardan ilkokul inşaatlarının bankaca yapılacağı, konut etaplarına paralel olarak sürdürüleceği ve inşaatı tamamlandıktan sonra, Banka tarafından Milli Eğitim Bakanlığına devredileceği" imzalanmıştır.
Bugüne kadar da bu uygulama çerçevesinde imar planında ayrılan okullar konut etaplarına paralel olarak tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir. Atakent Lisesi, Süleyman Demirel Lisesi, Mavişehir İlköğretim Okulu bunlara örnektir. Satılmak istenen bu okul alanının da bu şekilde yapılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesi gerekirdi.

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ
1991 yılında ilkokul alanı olarak 7307 metrekare olarak ayrılmıştır. Daha sonra eğitim 8 yıla çıkarılınca okul alanlarının minimum 8000 metrekare olma şartı getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı 8000 metrekare alan şart dese idi, 8000 metrekareye çıkarılabilirdi."
Mavişehir muhtarı sayın Küçükgörür'ün açıklamalarından sonra Eskidji yetkililerini aradım. Onlardan da şu yanıtı aldım:
"Eskidji bir çok kamu kuruluşunun özel kuruluşun ve bankaların gayrimenkullerini satmak üzere müzayedeler yapar ve halktan teklif toplar. Bu kuruluşlardan bir tanesi de TOKİ'dir. Eskidji'nin yaptığı işlem, tapu sahibinin talimatı doğrultusunda, rekabet yaratarak elde ettiği en iyi teklifi iletmektir. Teklifi kabul edip etmemek ve gayrimenkulü satıp satmamak yetkisi tapu sahibine aittir. Kısaca, Eskidji aracı kurum olarak tapu sahibinin talimatı ile buraya teklif almış ve TOKİ'ye iletmiştir. Bu arsanın satışındaki pozisyonu bundan ibarettir."

ACABA KİM ALDI?
30 Ağustos 2004 tarihli Vatan gazetesinde "TOKİ Arsaları açık arttırma ile satılacaktır" ilanı vardı. Satılacak olan arsalar arasında "İzmir-Karşıyaka 'da 7307 metrekare Temel Eğitim Alanı" yazılı arsa da mevcuttu. Ve satışlar 9 Eylül2004 tarihinde "Eskidji" tarafından düzenlenen müzayede ile gerçekleştirildi. Arsayı kimin aldığı "Eskidji" yetkilileri tarafından gizli tutuluyor. Umarız okul arazisini alan kişi veya kişiler Mavişehir sakinlerinin endişesine son verecek şekilde hareket ederler veya gerekli açıklamayı getirirler.