YENİ ASIR

Mahkuma seks izni


14 Mayıs 2005

AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun TBMM'ye "Mahkuma seks izni" için teklif vermesiyle konu tartışılmaya başladı. Kanun teklifinin AKP'de rahatsızlık uyandırmasına kimse şaşırmadı. Başoğlu'nun kanun teklifi, evli mahkumlara eşleriyle ayda bir kez özel odalarda buluşma hakkını tanınmasını ön görüyor. Bence bundan daha normal, akılcı ve insani bir olay olamaz. Çünkü "seks" tuvalet ihtiyacının gelmesi gibi insan doğasının doğal bir ihtiyacı. İnsana ceza verip hapsedebilirsin, ama doğal gereksinimlerini hapsedip engel olamazsın ki... O zaman ne oluyor; Kartal Cezaevi'ndeki gibi duvara delik açarak hamile kalanlar, cinsel taciz, eşcinsel ilişki ne ararsan ortaya çıkıyor. Yani demir parmaklık arkasındaki insanı her türlü sapkınlığa sevk ediyorsun.

AİLELERE DE CEZA
Kanun teklifini veren Atilla Başoğlu teklifin gerekçesinde, şuanki şartlarda mahkumların eşlerinin de cezalandırıldığını ve bu durumun ailelerinin dağılmasına yol açtığını vurgulamış, ayrıca "Mahkumların da bazı hakları olmalı. Onların tecrit edilmişlik hissine kapılmaları, ümitsizliğe ve bunalıma neden oluyor. Bu durum toplumsal ahlakın da yara almasına sebep olmakta, cezaevinde küçüklerin cinsel suistimaline ve eşcinsel ilişkilere müsait zemin hazırlamaktadır" diyor. Başoğlu'nun ailelerin de cezalandırılıyor olması ve dağılması konusunda ki düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Hangi kadın ve ya erkek eşi en az 10 yıl hapis cezası almışsa, ne kadar süreyle doğal ihtiyaç olarak gördüğümüz bu olaya gem vurabilir. Bence bu kanun tasarısının tartışılması bile saçma.

UYGUN ORTAM ŞART
Mahkuma seks iznini ilk uygulayan ülke Belçika. Belçika'da dört cezaevinde tutuklu ve mahkumlar eşleri ile seks yapabiliyormuş. İkisi Vallon, ikisi de Flaman bölgesindeki dört pilot cezaevindeki tutuklulara, haftanın iki günü izin veriliyormuş. Biz de yapılması gereken öncelikle mahkumlara eşleriyle birlikte olabilecekleri mekanlar hazırlamak. Bildiğim kadarıyla bizde böyle uygun ortamlar yok. Sözün kısası AKP Milletvekili Atilla Başoğlu'nun sunduğu kanun teklifi, mahkumların bazı kavramları yitirmemeleri, insanca yaşamaları açısından bence desteklenmeli.

Eşşek şakası değil de ne?
Cuma günkü Hürriyet gazetesi'nin manşetine dikkat ettiniz mi? Bir internet sitesi, isteyenin bir başkasına, istediği telefon numarasını kullanarak kısa cep mesajı göndermesine olanak sağlamaya başlamış. Site hesabına 15 milyon yatıranlar ister aşk ilanı, ister küfür, yani her ne isterse, başkasının adıyla, bu mesajları istediği telefon numarasına gönderebilyor. Bu olay ne kadar çok boşanmaya, kavgaya sebep olur düşünsenize... Normal şartlarda bile eşler birbirinin cep telefonundan uyuz kapıp, gizli gizli kurcalıyor. Bir de böyle bir şeyle karşılaşırlarsa, ayıkla pirincin taşını. Hele bir de bizim gibi eşşek şakasını seven milletsen...

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.