YENİ ASIR

Lionsları tanıyalım


08 Haziran 2005

Geçenlerde bir toplantıda Aysel Öztezel ile karşılaştım. Bana haklı olarak sitem etti. "İzmir'den seçimlere katıldım. Türkiye Lions Konfederasyon Başkan Yardımcısı seçildim. Kimse olaya ilgi göstermedi" dedi.
Ne diyeyim haklı... Bu konuşmamızın ardından hemen kendisi ile tekrar görüşüp hem Lionslar, hem de çalışmaları hakkında geniş bilgi aldım. Ama önce sizlere biraz Aysel Hanımı tanıtayım.
Sosyal yaşamı, kendine yaşam biçimi olarak seçmiş olan Öztezel, İzmir'de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yıllardır görev almakta.
Kemalist Laikler Derneği kurucu üyeliği, Ege Kültür-Sanat Vakfı kurucu üyeliği, EÇEV kurucu üyeliği, Ege Akdeniz Hizmet Vakfı kurucu üyeliği ile diğer dernek ve vakıflardaki üyelikleri aktif olarak devam etmekte.
Aysel Öztezel, Lions ailesi ile 1978 yılında Güzelyalı Lioness Kulübü'ne katılarak tanışmış. 14 Mayıs'ta önce İzmir'de, ardından 21 Mayıs'ta İstanbul Türkiye'de yapılan seçimlerden sonra 118-R Yönetim Çevresi Onur Kurulu Başkanı ve Seçilmiş Konsey Başkan Yardımcısı (Konfederasyon Başkan Yardımcısı) olarak görev almaya hak kazanmış.
2006-2007 yılı döneminde de Konfederasyon Başkanı olarak görevine devam edecekmiş. Sohbetimiz esnasında Aysel Hanım, "İnsanlar lionsları sedece çay, kermes düzenleyen kuruluş olarak görüp, "ne yapıyorsunuz ki?" diye soruyorlar lionslar ve çalışmaları hakkında bilgilenmelerini sağlamak lazım "dedi. Ben de sizleri biraz bilgilendireyim;

DÜNYADA
Lions Hareketi, Chicago'da genç bir sigortacı olan Melvin Jones'un insanların yeteneklerini karşılık beklemeden hizmet ederek toplumun yararına kullanmaları çağrısı ile 7 Haziran 1917'de başladı. "Yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz" özdeyişi bu ilk adımın heyecanı oldu.
1920-1930'larda yayılmaya başlayan Lions hareketi bugün yeryüzünde 192 ülke ve coğrafi bölgede hizmet vermektedir. Bu ülkelerde 737 Yönetim Çevresi, 45.195 kulüp ve 1.358.753 Lion topluma karşılıksız hizmet yarışını sürdürmektedir.

TÜRKİYE'DE
Ülkemizde Lions Hareketi 1963 yılında Prof. Dr. Fahrettin Kerim GÖKAY'ın önderliğinde İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü'nün kuruluşu ile başlatılmış. Daha sonra Türkiye, Avrupa'da kurulan 18. Yönetim Çevresi olması nedeniyle ULKB ce 118 olarak adlandırılmış.
Bugün ülkemizde 6 Yönetim Çevresinde (Coğrafi-İdari Bölgede) 374 Lions Kulübü'nde yaklaşık 12.500 Lion topluma karşılıksız hizmet vermekte.
İnsanımıza karşılıksız hizmetin en güzel örneklerini veren Türk toplumu, Lions felsefesi ile bu çalışmalarını örnek seviyeye getirmiş. Altı Yönetim Çevresi'nin bir araya gelmesi ile oluşan Konfederasyon (Konsey) bir yıl süre ile görev yapan ve seçimle belirlenen Konfederasyon Başkanı (Konsey Başkanı) tarafından yönetiliyor.