YENİ ASIR

Küçük Menderes sesini duyurmaya çalışıyor


18 Haziran 2004

Küçük Menderes bölgesindeki üreticiler feryat ediyor. Bu bölgede veteriner hekimlik, hayvancılık yapmakta olan, üreticiyle iç içe yaşayan Mehmet Çelikkaleli, Yusuf Dere Köyü'nde patates üreticiliği yapan Mehmet Ertaş, Yolüstü Köyü'nde yine patates üreticiliği yapan Aziz Ersöz ile görüştüm. Bakın neler anlatıyorlar;
Küçük Menderes Havzası, nüfusunun %95'i tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlardan oluşuyor. Bölge hayvancılık yönünden Türkiye'nin Hollandası sayılır. Tarımda temel üretim patates. Üreticisi dünyada hiçbir üreticinin çekemeyeceği rezaleti çekiyor. Hayvancılığa yönelmek istiyorlar, 1 kilo süt,1 kilo yem alamaz hale geliyorlar. Besiciliğe yöneliyorlar; kasapta kemikli etin kilosu 10-11 milyona satılıyor. Üreticiden 6.5-7 milyona alınıyor.

ÜRETEN EZİLİYOR
Sebep sorulduğunda İran danası 6 milyon ile 6 milyon 250 arası deniyor. Yani üreten insanlar hep eziliyor. Üretmenin suç olduğu bu memlekette sayın Tarım Bakanı'na soruluyor; "İran'dan canlı hayvan geliyor mu?"
Cevap olarak "Yok öyle bir şey" deniliyor. Peki sormak istiyoruz; bu danalar acaba helikopterle mi geliyorlar da sayın Bakan'ın haberi olmuyor? Yoksa devlet, tarımsal üretimin yapılmasını istemiyor mu? İstemiyorsa neden çıkıp açıkça söylemiyor. Üreticinin bunalıma girip intihar etmesini mi bekliyorlar?
Bir tüccar diyor ki; Hollanda'da patatesin kilosu iki yüz bin liraymış. Bunu tüccar biliyor da Tarım Bakanlığı yetkilileri bilmiyor mu? Çıkıp diyemezler mi tohum üreten ülkelerde bile durum böyle, lütfen bu ürünün ekimine yönelmeyin. Yetkililer bize yönlendirici olamazlar mı?
Bu ülkede Küçük Menderes ovasıyla-Adana Çukurova ovası arasında Allah bir denge kurmuş; ürünler kısa süre arayla üretiliyor. Ürünü o bölge daha sıcak olduğu için daha evvel çıkarıyor.
Birincisinde afet olursa öteki üretici işini düzeltiyor. Ötekinin işi bozulunca diğeri düzeliyor. Dolayısıyla bu ülkede Tarım politikası Allah'a havale olmuş durumda. O zaman üreticinin Allah'a yalvarmaktan başka şansı kalmıyor. Zaten Bakanımız da "Gözünüzü toprak doyursun "demedi mi?

ALLAH'A HAVALE
Toprak doyuracak ama Allah nasip ederse. Bugün patatesin kilosu 60-70-80 bin lira arasında. Bir dönüm 100-200 milyon arasında satılıyor. Bunun maliyeti en az 300-350 milyon arası. Biz üreticiler sormak istiyoruz; Bu ülkede üretmek suç mu? Bu parayla insan elektrik borcunu bile ödeyemez.
İşte yine aynı kader. Üretici icralık... İcraya gidecek, borcunu beş taksit yaptıracak, evdeki hayvanını satacak cezasını ödemeye çalışacak. Allah üreticinin yardımcısı olsun, zaten başka yardımcı olacak yok... Sesimizi duyuramıyoruz.YENİ ASIR SİNEMA
Aşil'in eteğini karısına verdi