YENİ ASIR

Kredi kartında gecikmiş karar


01 Eylül 2004

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener "Bankaların artık simitçiye, ayakkabı boyacısına kredi kartı dağıtamayacağını, yeni kanun taslağının yürürlüğe girmesiyle kimlere kredi kartı verilip-verilmeyeceğinin belirleneceğini" söyledi.
Ancak meslek gruplarından tepki gelince, bu sözünü meslek grupları olarak değil, düşük gelir düzeyini anlatmak için söylediğini de belirtti.
Mevcut uygulamaya göre, örneğin 1 milyar lira geliri olan tüketici, bu gelirini beyan ederek A, B, C, D, E bankasının her birinden 1'er milyar limitli 5 ayrı kart alabiliyor. Bu sayede aylık 5 milyar limite ulaşıyor. 1 milyar liralık gelirinin üzerinde borçlanınca da borcu borçla yönetmeye, kazanmadığı parayı harcamaya başlıyor. Bu da bir çok ailede çöküşün başlangıcı oluyor. Oldu da zaten!...

KARA LİSTE BÜYÜYOR
Araştırmalara göre bugüne kadar karttan 10 katrilyon çekip 500 trilyonunu ödeyememişiz. Ekonomi yönetimini 'acil' önlem almaya yönelten kart harcamalarındaki en önemli problemlerden biri de ödenmeyen kredilerdeki hızlı tırmanış. Kart borcunu ödeyemeyen tüketicilerden oluşan ve "Kara liste" diye bilinen sorunlu müşteri sayısı yılın ilk ayında yaklaşık 47 bin kişi artmış.
Büyük krizin yaşandığı 2001'den sonraki en yüksek seviyeyi temsil eden bu rakam neredeyse 2002'nin tümündeki sorunlu müşteri rakamına eşit düzeye ulaşmış. Ocak-haziran döneminde sorunlu kredi kartı alacakları ise % 40 büyümeyle 526 trilyon 89 milyara ulaşmış. Bu rakam geçen yıl 391 trilyon düzeyindeymiş. Yani kredi kartı kullanımında akıllanacağımıza, daha da beter olmuşuz. Sebebi ortada. Bir çok işyerinde kredi kartı ile alışveriş yapınca puan kazanıyorsunuz, bu da her mağazada değişik kart kullanımına neden oluyor.
Artık mağazalarda eskisi gibi kefille satış yapılmıyor, kredi kartı isteniyor. Bu da insanları kredi kartı almak zorunda bırakıyor, kullandığım kartlar her mağazalarda geçmediği için ben de yenilerini almak zorunda kaldım. Aslında tüketiciyi zorlayan bankalar. Çünkü bir çok firmayla anlaşma yapan onlar. Bu gidişe dur diyen olmazsa, kart mağdurlarının önüne geçilmesi imkansız görülüyor.

Piriştina Ormanları
"Ben Amerika'da çalışan bir okurunuz, sizleri Piriştina Ormanları için fidan dikimine yaptığınız çağrıdan dolayı kutluyorum. MAalesef ülkemiz ormanlarının cahillik yüzünden giderek azalması beni çok üzüyor. Sizler yalnız Çeşme değil, tüm Egeliler'i kampanyaya çağırıyorsunuz. Ben de kampanyaya ABD'den katılmak istiyorum. Dışarıdaki vatandaşların da kampanyaya yardım etmesi için gereken bilgiyi, telefon numarası veya banka numarasını verirseniz memnun oluruz." (Bora Kütük)
Okuyucularımızdan Piriştina Ormanları ile ilgili o kadar çok e-mail geldi ki, konuyu tekrar gündeme taşımakta ne kadar doğru yaptığımı anladım. Arada bir halkımıza hatırlatma yapmakta yarar var. Önceki yazımda banka hesap numaralarını vermeyi unutmuşum, tüm okuyucuların ilgisine şimdiden teşekkürler.
Ziraat Bankası
26 Ağustos Şb. 6961543-5001
Vakıflar Bankası
Alsancak Şb. 2020333
Garanti Bankası
Konak Şb. 62042460
İş Bankası
Gündoğdu Şb. 116149