YENİ ASIR

Kredi kartı mağduru olmayalım


19 Nisan 2004

Artık kredi kartı olmayana kız vermiyorlarmış(!) İşte evlenecek çiftlere yapılabilecek ilk büyük kötülük.
İnsanları hayata, evlilik müessesine borçlanarak sokmak... Cebinde renk renk kredi kartı olanlar nedense kendilerinde sonsuz bir alım gücü görüyorlar. Neyse ki limit problemi var da çoğu zaman frene nerede basmaları gerektiğini anlayabiliyorlar. Fakat tek kart kullanmayıp üç beş kartı aynı anda kullandınız mı vay halinize...

SİZ ÖDEYECEKSİNİZ

Tüm limitleri bir araya getirip bir de doldurunca milyarlık şoklarla karşılaşıyorsunuz. Sonradan ödenmeyecekmiş gibi yapılan harcamalar hesap ekstresi önümüze geldiğinde aklımızı başımıza getiriyor.
Araştırmalara göre yılın ilk üç ayında banka kartıyla yapılan harcamalar 2003'ün ilk ayına göre yüzde 64 artış göstermiş. Bu da tam 12.6 katrilyon yapıyor. Türk milleti malum, her şeyi bir süre sonra unutur. Herhalde 2000 yılında başımıza gelenleri unuttuk. Bir anda artan kredi faizleri çok ailenin ocağının sönmesine sebep olmuştu. Türkiye'de toplam kredi kartı sahiplerinin sayısı 11 milyon 800 kişiyi bulmuş. Bu da ilk üç ayda kişi başına ayda bir milyarlık harcama yapıldığını gösteriyor.

ASGARİ ÖDEME

Kredi kartından ayda bir milyar harcadığınızı varsayalım. Hele bir de borcun tamamını ödemeyip, asgari ödemeyi yaptığınızda işleyen faizle ana borcu öde öde bitiremiyorsunuz.
Kartlı harcamada öncelik market ve alışveriş merkezlerindeymiş. Alışverişi genelde kadınların yaptığını düşünürsek saptama son derece doğru. Türk insanı, kredi kartı ile çok geç tanıştı ama gözünü de çıkardı. Gazetelerde 700 milyonluk kredi kartı borcu yüzünden intihar eden insanları okudukça içim sızlıyor. Bence aslında kredi kartı olana kız vermemek lazım. Ne demişler azıcık aşım kaygısız başım...

SAHİP OLUN

Geçtiğimiz hafta kardeşim İstanbul'da cüzdanını çaldırmış. Farketmesi en fazla bir saat sürmüş. Bankadan bir saat içindeki kullanım dökümü istediğimizde gözlerime inanamadım. Farklı benzin istasyonlarından bir saat içinde tam 900 milyonluk alışveriş yapılmış. Liste 4 adet farklı rakamlarla Damla Petrol, 2 adet Öztürk petrol v.s şeklinde gidiyor. Kredi kartının sadece benzin istasyonlarında kullanılması, aynı benzin istasyonundan üç veya dört kez çekim yapılması insanı ister istemez şüpheye düşürüyor. Benzin istasyonlarında genelde kimlik sorulmuyor. Çalan kişiler herhalde bu durumu iyi bildiklerinden, onları hedef almışlar. Peki bugüne kadar hiçbir benzin istasyonu, bu duruma uyanmadı mı veya bankalar tarafından uyarılmadı mı?
Çünkü bu olay ilk kez kardeşimin başına gelmemiş. Yani ne ilk, ne de son...