YENİ ASIR

Kitap Fuarı açıldı


14 Nisan 2004

Kitap Fuarı'nda bu yıl çok fazla sivil toplum örgütüne yer verilmemesinden dolayı birçok şikayet geldi. Konu ile ilgili bilgi alabilmek için İZFAŞ Genel Müdürü Dilara Ersözlü ile görüştüm. Ersözlü; "Bu durum TÜYAP'ın yeni alanı ilk kez kullanıyor olmasından kaynaklı sanırım. Çünkü alanı yeni tanıyorlar, daha önceden bitmiş halini görme fırsatları olmadığı için doğaldır ki, yerleşim konusunda biraz sıkıştılar ve talep eden her kesime bu yıl yer veremediler. Bu arada tabi ana organizasyon TÜYAP'ın olduğu için çok fazla da yorum getiremiyorum. Biz lojistik destek ile kendilerine yardımcı oluyoruz" dedi.
Cumartesi günü TÜYAP'ın yer aldığı yeni alanı gezdim.Bu konuşmamızdan sonra Ersözlü yine de elinden geleni yapıp, mümkün olduğu kadar sivil toplum örgütüne yer verilmesi için çalışmış. Yeni alan bana oldukça küçük geldi. Bir de havalandırma problemi var. İçeride havanın da sıcaklığını gözönüne alırsanız ciddi bir sıcak ve havalandırma problemi vardı. Bir çok yayınevi ücret vermelerine rağmen kendilerine yer bulmakta güçlük çekmişler. Çeşitli yazarları bir arada görmek ,onlarla sohbet etmek için kaçırılmaz bir fırsat...

ÇAĞIN HASTALIĞI KANSER
Özellikle 40'lı yaşlardan itibaren kansere yakalanma riski artmaktadır.
Bu oranın üçte ikisini kadınlar, üçte birini ise erkekler oluşturmaktadır.
Ülkemizdeki erkeklerde görülen kanser türlerinden yüzde 31'ini akciğer, yüzde 7'sini lenfoma ve lösemi, yüzde 6.9'unu da gırtlak kanseri oluşturmaktadır. Kadınların ise yüzde 26'sının meme kanserine, yüzde 7.6'sının yumurtalık kanserine yakalandığını biliyoruz.
Acil Tıp Derneği Başkanı Ülkümen Rodoplu şu günlerde kanser hastalığının çok fazla gündemde olmasından dolayı bizleri bilgilendirdi. Rodoplu, kanserin nedenlerini söyle anlatıyor;
Kanser hastalığına yol açan nedenleri şöyle sıralayabiliriz
Sigara ve aşırı alkol tüketimi, uzun süre güneş ışığında kalma, çok genç ve ileri yaşta doğum yapma, çok sayıda doğum yapma, çevre kirliliği, genetik etkenler.
Obezite de kansere davetiye çıkarmaktadır. Aşırı şişman kadınlarda en çok safra kesesi ve rahim kanseri vakalarına rastlanıyor. Akciğer kanseri yüzde 90 oranında sigaraya bağlı olarak görülürken; ilaç yapımında kullanılan maddeler, radyasyon ve hava kirliliğine maruz kalanlar da yüksek risk grubunda.

7 ÖNEMLİ İŞARET
Rahim ve makattan gelen anormal kanama veya akıntı.
Memede veya vücuttan herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik veya sertlikler.
Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük.
Yutma güçlüğü ve hazımsızlık.
Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği ve yara.
Normal olmayan kanamalar.
İyileşmeyen yaralar.

KORUNMA YOLLARI
Sigara ve tütün kullanmayınız.
Yeterli ve dengeli besleniniz.
Aşırı güneş altında korunmasız kalmayınız.
Çalışılan işyerini sağlık koşullarına uygun hale getiriniz.
Doktor tavsiye etmedikçe röntgen filmi çektirmeyiniz.