YENİ ASIR

Kısıkköy Sanayi Bölgesi yönetiminden cevap


27 Mayıs 2005

Çarşamba günkü yazımda "Kısıkköy Sanayi Bölgesinde Neler Oluyor?" başlığı altında ESTİM Merkez Yönetim Kurulu ve muhalif grup Menderes Kısıkköy Sanayi Sitesi Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği arasındaki karşılıklı suçlamaları köşeme aktarmıştım.
Suçlamaların odak noktası olan ESTİM Yönetim Kurulu Başkanı Abbas Karademirlidağ haklarındaki suçlamaları yanıtlamak üzere gazeteye geldi. Abbas Bey'in ardından suçlamaları yapan muhalif grubun Başkanı Hüseyin İnalöz ile görüştüm. Onlarda kendi savunmalarını yaptılar. Ben her iki tarafın açıklamalarını vereyim, kararı Kısıkköy sakinleri haziran ayındaki Genel Kurul'da versinler.

SİZ KARAR VERİN
Kooperatif Arazilerinin Satılması:
ESTİM: İhale 12.06.2000 tarihli Yeni Asır gazetesinde yayınlanan satış ilanıyla gerçekleştirilmiştir. Mahkemece tespit edilmiş değerin % 283 ile % 385 fazlasına satılmıştır. İddia sahip Sayın İnalöz de bu ihaleye katılmış olup durumu gayet iyi bilmektedir. ESTİM Yönetimine karar ve belge karşılığı ödemeler yapılmıştır.
İNALÖZ: Kooperatif arazilerinin satılması konusunda "Kooperatif ana sözleşmesi 84/11 maddesi açıkça koop alacağı borcu ödendikten sonra ortaklara kalan para ortaklara payı nispetince dağıtılır" der. Fakat Abbas bey, "Biz Genel Kurul kararı aldık, 2000 ve 2001 yıllarında su ve katkı paralarının % 46'sını alamadık, bu paraları katkı olarak kullandık" diyor.
İşyerlerinin Toplu Olarak Sigortalanması:
ESTİM: Yönetim Kurulu kararı ile doğrudan sigorta Bölge Müdürlüklerinden teklif alındı. İddialarının aksine bu konuda kızımın ne bir şirket ortaklığı ne de bir şirketi bulunmamaktadır.
İNALÖZ: Sigorta olayında ESTİM, KOSEV firmasına sigorta ettirmiş. Kosev Anadolu Sigortaya sigorta ettirmiş. KOSEV ortakları kendileridir. 1998 yılında ESTİM Sigorta Şirketi'ne 4,7 milyar TL ödemiş, KOSEV Anadolu Sigorta'ya 2,5 milyar ödemiş. Toplam ödemelerde ise 1,15 milyar rant sağlanmış.
Heykel ve Meydan Düzenlemesi:
ESTİM: Şirketiminde içinde bulunduğu bir grup iş sahibinin bir araya gelerek gönüllü katkıları ve dayanışmaları ile anıt ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Yaklaşık 300 kg demirin rantı ne olabilir? Ayıptır, günahtır.
İNALÖZ: Bu olayda ben de en az 2300 kg demir karşılığı bağış olarak katkıda bulundum. Abbas bey 300kg'lık demirden bile rant sağlamış, duyumlarımıza göre kendi firmasından fatura etmiştir. Rantın küçüğü büyüğü olmaz.
Arıtma Tesisi İşletilmesi :
ESTİM: Yetkili organlardan alınan karar gereği her iki sanayi sitesi, talimatlarına uygun olarak işletilmek üzere Mak. Müh. Sayın Engin Uğurlular'ın başkanlığında kurulan ekibe verilmiştir. Maliyetler de bilindiğinden Arıtma Tesisi'nin işletilmesi işi yaklaşık % 50 daha ucuzuna geçici işletmeyi yapan firmaya verildi.
İNALÖZ: Şu an arıtmayı üçte bir fiyata işletecek firma mevcut. Buradan gelen gelirin ESTİM'e hiç bir faydası yok.