YENİ ASIR

Kemeraltı esnafı ve büyük iş merkezleri


13 Aralık 2004

İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Necati Ortabaş ile yapmış olduğum sohbette, Kemeraltı esnafının özellikle büyük iş merkezleri konusundaki sıkıntılarını ve çalışmalarını dinledim. Belliki bu konuda ciddi sıkıntıları var. Sayıları gün geçtikçe artan büyük iş merkezleri ile mücadelede kendilerini ve çalışanlarını eğitme yoluna giderek, son derece güzel bir çözüm yolu bulmuşlar.

ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ
Kemeraltı Çarşısı'ndaki iş yeri sahipleriyle yönetici ve çalışanları, "Çağdaş Mağaza Yönetimi", "Etkili İletişim Teknikleri", "Başarılı Satış ve Pazarlama Yöntemleri", "Tekstil ve Moda Tasarımı" gibi konularda eğitmek amacıyla İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliğine gitme kararı almış. Kemeraltı esnafının, büyük iş merkezleri karşısındaki konumunu güçlendirmek, mağaza sahipleriyle yönetici ve çalışanlarını çağdaş gelişmeler ve teknikler konusunda bilgilendirmek amacıyla düzenlenecek eğitimler, 2005'in başından itibaren İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'ne ait Kemeraltı Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi'nde yapılacakmış. Katılımcılara verilecek sertifikalar, elemanların işe alınışlarında bir bonservis olarak dikkate alınacakmış.
İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği; ayrıca, yaklaşan 23. Yaz Oyunlarına (Universiade)katılacak sporcularla, spor insanlarıyla ve destekçileriyle ticari ilişkide bulunacak tüm esnafa yabancı dil ve "Turistik Satış Pazarlama Teknikleri" konularında eğitimler vermek üzere hazırlıklarını da başlamışlar.

BİRAZ DA GÜLELİM
Bir kadının üç kızı vardır. Tesadüfen üçüne de aynı zamanda talip çıkar. Tek bir düğünle üçü de evlenir ve yuvadan uçup farklı şehirlere giderler. Anneleri, el bebek, gül bebek büyüttüğü kızlarının evlilik yaşamlarını, özellikle aşk hayatlarını merak eder, ancak kızlar yatak olaylarını açık açık anlatmaktan çekindikleri için bir yöntem geliştirirler .
Kızlar annelerine, o günkü gazetede çıkan ilanlara atıfta bulunarak, aşk hayatları hakkında, e-mail yoluyla bilgi vereceklerdir.
Evliliğinin birinci haftasında büyük kızdan mesaj gelir. Mesajda "Ruffles" yazar.
Kadın merakla gazeteyi alır ve ilana bakar:
"Ruffles. Hem eğlenceli, hem de doyurucu."
Kadın çok mutlu olur ve yeniden mesaj beklemeye başlar. Bir süre sonra ortanca kızından bir e-mail gelir. Mesajda "Maxwell Coffee" yazmaktadır. Hemen gazeteyi alır ve ilanı bulur: "Maxwel. Her damlada büyük zevk."
Kadın yine çok mutlu olur ve bu kez küçük kızından mesaj beklemeye başlar. Uzun süre mesaj gelmez. Sonunda küçük kızından da beklediği mesaj gelir:
"British Airways."
Kadın merak ve heyecanla gazeteyi alır, ilanı okur ve düşer bayılır.
"British Airways. Haftada 7 gün, günde 3 sefer... Üstelik her tarafa."