YENİ ASIR

KASİAD'a teşekkürler


17 Mart 2004

Pazartesi günü Karşıyaka Nikah Sarayı'nda Karşıyaka Belediye Başkan adaylarının katıldığı KASİAD'ın (Karşıyaka Sanayici ve İş Adamları Derneği) ev sahipliğini yaptığı "28 Mart Yerel Seçim Paneli" vardı. Panelin amacı, adayları Karşıyakalılar'a tanıtmak, sorularına adayların yaklaşımlarını öğrenmekti. Bu arada panelde bir ilk yaşandı.

BİR İLK YAŞANDI
İlk kez bir AKP adayı diğer adaylarla biraraya geldi ve halka açık bir panele katıldı. AKP Karşıyaka Belediye Başkan adayı Kerem Ali Sürekli, önce partisinin aldığı karara uymak zorunda olduğunu, panele katılamayacağını söylemiş. Ama sonra, kendisinin de üye olduğu KASİAD yöneticilerini kıramayarak panele katılma kararı almış.

İŞTE ADAYLAR
Panele katılan Belediye Başkan adayları ve düşüncelerini sizlere sırasıyla özetlemek gerekirse; * Cevat Kırkpınar (DYP); "Karşıyaka'nın bütçesi de, yapılabilecekler de belli" dedi.
* Ali Rıfat Konur (İP); Seçimi bıraktı, AKP'ye yüklendi. "Kadromuzla gelir, Karşıyaka'yı fethederiz diyorlar. Biz Cumhuriyet çocukları onları denize dökmesini biliriz" dedi, herkesten alkış aldı.
* A.Sağlam (BBP); "Arkamızda medya ve kirli para gücü yok. Bizi televizyona bile çağırmıyorlar. Geçenlerde Ege Tv'ye gittik. Televizyona çıkmak için çok büyük paralar lazım dediler. Rakam bile söylemediler" dedi.
* Cevat Durak (CHP); "Halkın Belediyesi'ni oluşturmak istiyoruz. Atatürk'ün partisiyiz. Kentsel değişim projeleri ile Karşıyaka'da daha fazlasını yapmayı planlıyoruz. Karşıyaka'nın kongre salonu, düğün salonu, beş yıldızlı oteli, üniversitesi, SSK hastanesi yok" dedi.
* Cevdet Tümtürk (SHP); "Tek yerel yönetim projesi SHP'de var. Kentlerimizi mevcut anlayışlarla yönetemeyiz. Bütünleşen bir Karşıyaka yaratmalıyız. Kent kurultayı öneriyoruz. Yoksulluğu, işsizliği yeneceğiz. Karşıyaka sahili ile uğraşmaktan arka sokakları görmüyorlar. Doğançay'dan başlayarak Karşıyaka'yı düzelteceğiz" dedi.
* Halide Erdem (GP); Kendisi de öğretmen olduğu için; sloganımız 'Eğitim' dedi ve şöyle devam etti: "Ben yönetimleri ikiz kenar üçgene benzetiyorum. Üçgenin en tepesinde başkan ve ona her olayı pembe gösteren yardımcılar var. Biz haftanın her gününü muhtarlara tahsis edeceğiz. Dernekler, odalar ve belediye meclis üyeleriyle çalışarak kararlar almak istiyoruz."
* Kerem Ali Sürekli(AKP); "Belediye Başkanımız Şebnem Hanım'la görüştük. Süren projeler var. Onları bitireceğiz. Projelerde sosyal belediyecilik anlayışı ön plana geçmeli" dedi.
* M.E.Erener (ANAP); medyanın ve televizyon kanallarının ilgisizliğinden yakındı.
* Mehmet Yıldırım (DSP); "Karşıyaka bir çok yazar, şair, sporcu yetiştirdi. Geçmiş ve geleceği birleştirmek için adayım" dedi.
* Oktay Karaçelik (SP); "İki Karşıyaka var. Biri görünen Karşıyaka, öteki diğer Karşıyaka. Yani, Kenya Karşıyaka. 'Ne yapabiliriz?' diye bakmalıyız. Belediye rant kapısı olmayacak" dedi.
İşte adaylar, işte görüşler... 28 Mart sabahı karar sizin.