YENİ ASIR

Karşıyaka Belediyesi'nin çalışmaları


25 Ekim 2004

Uzun süredir Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile sohbet etme imkanımız olmamıştı. Bu hafta yoğun çalışma temposu arasında Sn.Durak 'dan son gelişmeler hakkında bilgi aldım. Durak; "Kentsel Yenileşme Projesi'ni yeni bölgeler yaratarak uygulamaya başladık.Kaçak yapıların yerine yeni görüntüler getirmeye çalışıyoruz. EGE KOP, ESPAŞ, TEKFEN, KETENCİ, SOYAK gibi firmalar Örnekköy, Onur, Cumhuriyet Mahallesi'nin üstlerinde Kentsel Yenileşme çalışmalarına başladılar. Emek Mahallesi, Naldöken kavşağının karşı yamaçlarında da ada bazında çalışmalar yapılıyor. Bölge Yamaç evleri gibi projelendirilecek. Bayraklı'da Büyükşehir'in yaptığı 21metrelik bulvar yolu çalışması biterse rahatlarız.Şemikler yolu üzerinde de Kentsel proje çalışmaları var. Bayraklı Salhane'de özellikle yeni oteller,alış-veriş merkezleriyle vilayet binamızda, defterdarlığımızda, yeni bir şehir kuruluşu gerçekleşecek.

15 TRİLYON
Bostanlı pazarına gelince; Pazar yılbaşına kadar yeni yapılan kapalı spor salonunun arkasına taşınacak. Elimizde ki bütçe belli. Bugüne kadar ancak borçları ve maaşları ödedik. Özellikle Mavişehir'de ki kentleşme projesinden 20 trilyonun üzerinde, Belediye Sarayı'nın durdurulan inşaatından da 15 trilyon para kaynağımız olacak. Bu paranın tamamı önümüzde ki üç yılda Karşıyaka'ya harcanacak.
Karşıyaka Belediyesi, merkezi yerlerde ve dar sokaklarda sıkıntı yaratan çöp bidon ve konteynerleri kaldırarak saatli-poşetli çöp toplamaya başladı. Karşıyaka Naldöken ile Karşıyaka Çarşı arasında Tuna, Tersane, Alaybey, Donanmacı ve Bahariye Mahalleleri'nde başlatılan uygulama ile her sokağın çöpleri belli bir saatte poşetlerde çıkarılacak ve çöp araçları bir saat içerisinde bu çöpleri toplayacak. Karşıyaka Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleşen uygulama öncesinde, mahallelerde anket çalışması yapıldı. Anketlerde vatandaşlar en çok konteynerlerin kendi evlerinin önlerinde durmasından şikayetçi oldu ve belli bir saatte çöplerin çıkarılmasına gönüllü olarak katılacaklarını belirtti. Temizlik İşleri Müdürlüğü, mevcut çalışmalarını ve anket sonuçlarını dikkate alarak uygulama programı hazırladı.

TENİS KORTLARI
Bostanlı'da düne kadar halkın ücretsiz olarak faydalandığı tenis kortları ile ilgili yoğun şikayet geliyor. Tenis kortlarından ücret alınmaya başlanmış.Tenis kortları Büyükşehir Belediyesine bağlı.Bu yüzden bu konuda bir şey yapamıyoruz. Onlar da oranın bakımını sağlayamadıkları için böyle bir yönteme başvurduklarını söylüyorlar." dedi.
Sayın Durak'la yapmış olduğum kısa sohbette değinebildiğimiz tüm konuları sizlere aktardım. Göreve geldiği günden beri hayata geçirmek istedikleri projeleri sırasıyla Belediye Meclisi'nden ancak geçirebildikleri için, bundan sonra Karşıyakalılar'ın daha somut çalışmalar göreceklerini belirtti.