YENİ ASIR

Kara Göründü Hareketi


23 Şubat 2005

Pazartesi günü Alaattin Yüksel, sade bir CHP üyesi olarak gazetemizi ziyarete geldi. Karşımızda görevden alınmanın stresini atmış, kararlı ve belli bir amaç için kolları sıvamış, hatta biraz da rahatlamış bir Alaattin Yüksel vardı.
Planlarını kısa ve uzun vadeli olarak iki gruba ayırmış, ilk adımı da "Kara Göründü" hareketi ile atmışlar. Atmışlar, diyorum çünkü Alaattin Yüksel yalnız değil, arkasında sadece İzmir değil bir çok il ve ilçenin teşkilatları, belediye başkanları,
milletvekilleri var. İzmir'de başlayan bu hareketin Türkiye geneline nasıl yansıyacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

MÜCADELE EDECEĞİZ
Bakın Yüksel neler anlattı;
"Kısa vadeli programımızda tüzükteki 3-4 maddenin değişmesi için mücadele edeceğiz. Tüzük kurultayı için toplanılmalı. CHP'de değişim hareketi böylelikle başlamış olacak. Partide sürekli üye kaydı yapılıyor. Ama kaydı yapılan kişinin haberi yok.
Bunları önlemek için öncelikle 12. madde sınırlandırılmalı.
Olağan kongreden önce delege seçimi için tüzükte değişimi sağlarsak problemler çözülür.
Çünkü sayın Baykal tabanda yok.
Antidemokratik değil, tüzük öyle diyor...
Yeni göreve gelen Ekrem Bulgun'a bazı ilçe başkanları, yaşananların antidemokratik olup olmadığını sormuşlar. Ekrem bey; 'Antidemokratik değil, tüzükte var' demiş. Eğer tüzüğe bu kadar bağlı iseler görevden alınma olayından sonra 45 gün içinde kongreye gitmeleri gerekir. Kısa vadeli programımız içinde kesinlikle tüzüğe uyulmasını ve İzmir'de kongreye gidilmesini istiyoruz.
Bu olay partinin vicdanını ayağa kaldırdı. Tüm muhalefet birleşti. Bu rüzgar esmeye devam ederse "Kara göründü" hareketi de başarılı olur.
Uzun vadeli hedefimizde ise birinci öncelik cumhuriyetin 81. Yılı kutlanırken başımızdaki Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmayan hükümetten kurtulmak var. Elimizde CHP gibi bir marka var. İktidar olmamız doğru yöneticilerle imkansız değil. Genel Başkan'a gelince, birliği sağlayabilecek bir lider belirledikten sonra kendiliğinden ortaya çıkar. Ben 30 yıl Baykalcıydım. Baykal, Kurultay'da yüzde 51 ile seçilen İnönü'ye 'Yüzde 51 ile partinin başında oturulur mu?, artık çıkıp gitmen gerekir' demişti. Kendisi yüzde 54 aldı hala oturuyor" dedi. Yüksel, bu sözlerle partisiyle ilgili düşünce ve hedeflerini dile getirmiş oldu.

İZMİR RÜZGARI
Siyasetçilerimiz derler ki; ve bu ispatlanmış bir gerçektir, "İzmir'de esen rüzgar Türkiye siyasetini belirler. Yani İzmir bir partinin geleceği için en önemli kriterdir. CHP geçtiğimiz günlerde son kalesi İzmir'i de antidemokratik bir davranışla yıktı. Kendi bindiği dalı kesti. "Kara Göründü" hareketinin başlangıç noktası İzmir olduğu için başarı oranı oldukça yüksek. Genel Merkez istediği kadar bu işi kavgalara son vermek için yaptığını söylesin, fitili tam aksi yöne, kendilerine doğru ateşlediler. Şimdi top onlara doğru geliyor...

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.