YENİ ASIR

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı


17 Eylül 2004

KEDV Yönetim Kurulu Üyelerinden Safter Hanım'dan hem kendilerini tanıtan, hem de İzmir'li kadınların destek ve katılımını bekleyen mektup var;
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı -KEDV- dar gelirli kadınların ekonomik durumlarını iyileştirmek ve çocuklarının okul öncesi eğitim olanaklarından yararlanmalarını sağlamak için 1986'da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM
İstanbul, Marmara deprem bölgesi, Diyarbakır ile Mardin'de kurduğu "Kadın ve Çocuk Merkezleri"nden her yıl yaklaşık bin kadın ve çocuk yararlanıyor. Merkezlerde kadınlarr / anneler liderliğinde, çocuklar için okul öncesi bakım ve eğitim hizmetleri veriliyor.kadınlar için biraraya gelebilecekleri, günlük yaşamda ihtiyaç duydukları konularda eğitimler alabilecekleri, deneyimlerini paylaşabilecekleri, özgüven ve kapasitelerini geliştirebilecekleri sosyal olarak da işlev görüyor.
KEDV, kadınların ekonomik sürece katılımlarını artırmak için eğitim,ışmanlık ve kredi desteği de veriyor. Kadın ve Çocuk Merkezleri'nde biraraya gelen kadınların Atölyeleri" kuruyorlar.
KEDV'in kurulmasına destek verdiği "Kadın Atölyeleri"nde aplike yastık ve panolar, bez bebek ve kuklalar, ahşap oyuncaklar ve mum gibi ürünler üretilmektedir. KEDV, üretilen ürünlere Beyoğlu Nahıl Dükkan ve internet siteleri (ideefixe.com, hepsiburada.com, buybye.com, estore.com.tr) aracılığıyla da pazarlama desteği veriyor.

BİNA SORUNU VAR
Merkezler KEDV, kamu kuruluşları ve belediyeler desteğiyle, kadınların liderliğinde kuruluyor ve kadınların kurduğu kooperatiflere devrediliyor.
İzmir'de başlatmayı düşündüğümüz faaliyetlerimiz 6 Eylül'de TRT1'de yayınlanan "Gününüz Aydın Olsun" programı ile hız kazanmıştır. Programın yayınlanmasından beri bizi İzmir'den çeşitli kadın grupları aramış ve biraraya gelerek birşeyler yapmak,faaliyetlerine kurumsal bir çatı altında devam etmek istediklerini belirtmişlerdir.
KEDV'in kuracağı "Kadın ve Çocuk Merkezleri"nde 3-6 yaş arası çocuklara, okul öncesi eğitim verilecek, kadınların biraraya gelerek üretime geçebileceklerdir.
Burada en önemli konu bina tahsisidir. Bu konuda belediyelerden destek bekliyoruz.
İzmir'de geldiğimiz nokta; kadınlar açısından ciddi bir potansiyel olduğu, biraraya gelmiş ve birşeyler üretmek isteyen kadınların bu işleri yapmak için mekana ihtiyaç duyduklarıdır. Belediyelerin göstereceği mekanlarda buluşacak olan kadınlar, KEDV'in danışmanlık ve kredi desteğiyle çocuklarına okul öncesi eğitim hizmetleri verecekler, kendi becerileri doğrultusunda "Kadın Atölyeleri" kuracaklardır. Saygılarımla,
Safter Taşkent
www.kedv.org.tr
0-212-2490700