YENİ ASIR

İzmir'im, canım İzmir'im


10 Eylül 2004

Şehir bir anda kendini buldu. Her yerden insan fışkırıyor. Trafik sıkışık mı sıkışık. Yazlıkçılar yazlıklarından döndü. Alışveriş trafiği deseniz feci. Ucuzluk, okulların açılma telaşı derken piyasada bir hareketlilik var.
Yaz ne çabuk geçti... Tatil, deniz, güneş, kum derken bir de baktım ki eylül ayı gelmiş. Yine okullar açılıyor.
Şehir hayatına dönünce, insanların tartıştıkları gündemdeki konulara kulak kabarttım. Kiminle karşılaşsam, öncelikle bana günlerdir yazıp çizdiğimiz trajik bir şekilde hayatını kaybeden 9 yaşındaki Alana hakkında yazdıklarımdan, kendi düşüncelerinden ve olaya karşı duydukları öfkeden bahsettiler.

ANKARA ZİYARETLERİ
Bir de tabi bitmeyen zina tartışması var. Başbakan Ankara'da esnafı ziyaret etmiş. Konu zinaya gelince orada bulunan tüm esnaf bir ağızdan "Haklısınız" diyerek zina konusunda kendisine tam destek vermişler. Ankara adına pek şaşırdım diyemem. Karşılaştığım İzmirliler'le ayak üstü yaptığım sohbetlerde "Başbakan bir de İzmir'e gelip zina konusunda nabız yoklasa bakalım ne cevap alacak?" tartışması yaptık.
Sonuç malum... Üç büyüklerden bir tek İzmir'i AKP'nin ele geçiremediğini düşünürsek, herkes ağız birliği yaparcasına İzmir'de aynı soruyu soruyor; "Devletin yatak odasında işi ne?"
Dışarıdan birinin aklına hemen "İzmirliler zina mı yapıyor?" sorusu gelebilir. Cevabı tabi ki hayır! İzmir adı üstünde "Gavur İzmir" olduğu kadar, bir o kadar da mazbuttur. Ama insanının zihniyeti farklıdır. Gerekli konularda vereceği cezayı kendi verir. Seçim sandığında her zaman verdiği gibi... Ah! keşke Başbakan'ımız bir de İzmir'e uğrayıp nabız yoklasa.

Sarıgül nereye koşuyor?
MTM Medya Takip Merkezi çok güzel ve faydalı araştırmalar yapıyor. Silva Demirci isimli bayan da sağ olsun bize araştırdıkları konularla ilgili sonuçları bildiriyor.
İşte size Belediye Başkanı olduğundan bugüne, basında yoğun olarak yer alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile ilgili yaptıkları araştırma...
Sarıgül, artık tüm Türkiye'nin tanıdığı bir ilçe belediye başkanı. Şimdilerde adı CHP Genel Başkanlığı için anılan Mustafa Sarıgül'ün medya yansımaları şöyle; 2004'ün başından ağustos sonuna kadar, gazete ve dergilerde 1.775 haber, 500 köşe yazısı, 32 ropörtaj yayınlandı. Yani toplam 2.307 kez basına konu oldu... Ne demişler? Reklamın iyisi kötüsü olmazmış...