YENİ ASIR

İzmir farklıdır dememiş miydim?


29 Mart 2004

Geçen haftadan beri soruyorum. cİzmir geçit verir mi? İzmirli tehdide gelir mi? İzmir Ankara, İstanbul'a benzer mi? Yıllardır 'gavur İzmir' diye anılan İzmir, gavurluğunu bırakır mı? Cevabı hep beraber aldık; İzmir geçit vermez. Haklı çıkmanın verdiği sevinçle bir kez daha İzmirli olmanın verdiği gururu yaşadım. Sonuçlara baktığımızda CHP Türkiye genelinde İzmir'de yine ezici çoğunlukla önde.
Sabah bilinçli seçmen olarak oy kullanmaya Süleyman Demirel Lisesi'ne gittim. Tüm tanıdık yüzler çoluk çocuk oradaydılar. Ben okula girerken CHP Belediye Başkan adayı Cevat Durak oyunu kullanmış çıkıyordu. Ayak üstü yaptığımız sohbette kendisine başarılar diledim.
"Hayırlısıysa olur Ayşem Hanım. Seçilirsem Karşıyakalılar'a layık olamaya çalışacağım" dedi.

REJİM SAVAŞI
Bu seçimde nedense muhtar adayları ve belediye meclis adaylarını daha telaşlı buldum. Muhtar adayları koridorlarda cirit atıyorlardı. Oy kullanma süresi kişi başına ortalama 6 dakika olarak belirlenmiş. Kendim dakika tuttum. Tam 4.5 dakika sürdü. Ama bazı kararsız vatandaşlarımız için bu sürenin uzadığını gözlemledim. Parmağa mürekkep sürme faslına gelince görevli memurdan önce davranıp mürekkebi elime aldım, parmağımın iç tarafına bir damla döktüm. Kendimce akıllı davrandım ve parmağımı silmeye kalktım. Şu an avucumun içi kınalı gibi dolanmaktayım. Kenan Evren oy kullanmaya giderken parmağına krem sürmüş. Böylece mürekkep anında çıkıyormuş. Ayrıca Türk milleti olarak böyle bir yöntem kullandığımız için utandığını söylemiş.
Ne diyelim haklı... Neyse bu mürekkepler daha çabuk çıkan cinstenmiş. En azından bu kadar ilerleme kaydetmişiz.
Oy kullandığım sırada biraz nabız yokladım. Karşıyakalılar ağırlık olarak CHP'ye oy vermişti. Sebebini sorduğumda yanıt genelde aynı oldu; "Biz İzmirliyiz... İzmir'i kolay kolay teslim etmeyiz. Olay artık rejim savaşına dönüştü."

BEŞ YIL DAHA
Seçim yasakları akşam saat 20:00'de bittiği andan itibaren gazetede sonuçları almaya başladık. Açılan sandıklarda CHP sürekli olarak açık ara öndeydi. Priştina günlerin yorgunluğunu atmak için olsa gerek seçim sonuçlarını Çeşme'de beklemeyi uygun görmüş. Yeni Asır olarak seçilecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı gazeteye davet etmeye ve kutlamak için pasta kesmeye karar vermiştik. Pastayı kesecek olanın Priştina olduğu erken saatlerde belli olmaya başlamıştı. Saat 21:30'da ben bu satırları yazarken Karşıyaka'da açılan sandıklarda CHP Büyükşehir oyu 3264, AKP 566 idi. CHP ezici bir çoğunlukla önde gidiyordu. Nihai sonuç sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren belli gibiydi. İzmir Priştina'ya "Bir beş yıl daha devam" dedi.
Evet, İzmir liderini seçti. Tebrikler Priştina... Sıra verdiğiniz sözleri tutmada...